Tajniki kuchni molekularnej

W pracowniach gastronomicznych naszej szkoły odbyły się fascynujące warsztaty na temat kuchni molekularnej, które poprowadził dr hab. inż. Przemysław Kowalczewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję poznać tajniki kuchni molekularnej i pod okiem eksperta stworzyć niezwykłe potrawy, łącząc naukę z artystyczną kreacją. Podczas warsztatów młodzież:

  • Przygotowała makaron z herbaty: Wykorzystując proces żelatynyzacji, uczniowie przekształcili napar z herbaty w delikatne i aromatyczne nitki makaronu.
  • Stworzyła kawior z octu balsamicznego: Stosując technikę sferyfikacji, uczniowie zamknęli esencję octu balsamicznego w maleńkich, pękających w ustach perełkach.
  • Przyrządziła parmezanową piankę: Za pomocą spieniacza do mleka uczniowie stworzyli lekką i puszystą piankę o intensywnym smaku parmezanu.

Warsztaty wzbudziły ogromne zainteresowanie uczniów, którzy z zaangażowaniem i entuzjazmem uczestniczyli w kulinarnych eksperymentach. Oprócz praktycznego tworzenia potraw, dr hab. inż. Przemysław Kowalczewski wygłosił prelekcję na temat: „Kontrowersje i perspektywy wykorzystania owadów jako alternatywnej żywności”.

W tajniki kuchni molekularnej wprowadził uczniów dr hab. inż. Przemysław Kowalczewski/ Fot. M. Turowska

Kuchnia molekularna – co to jest?

Kuchnia molekularna to połączenie sztuki kulinarnej z nauką, a dokładniej z chemią i fizyką. Szefowie kuchni molekularnej wykorzystują swoją wiedzę o zachowaniu się cząsteczek podczas gotowania, aby tworzyć niezwykłe potrawy o niespotykanych smakach, konsystencjach i formach.

Zamiast tradycyjnych metod obróbki żywności, takich jak gotowanie, smażenie czy pieczenie, w kuchni molekularnej stosuje się m.in.:

  • Sferyfikację: zamiana płynów na małe, pękające w ustach kuleczki
  • Żelatynizację: tworzenie żelu z różnych substancji
  • Emulsyfikację: łączenie dwóch niemieszających się ze sobą płynów, np. oleju i wody
  • Sous vide: gotowanie próżniowe w niskiej temperaturze

Dzięki tym technikom możliwe jest stworzenie potraw, które wyglądają jak dzieła sztuki i zaskakują smakiem. Przykładem potraw kuchni molekularnej mogą być:

  • Makaron z herbaty
  • Kawior z octu balsamicznego
  • Pianka z parmezanu
  • Lody z ciekłego azotu

Makaron z herbaty

Składniki:

Zielona herbata

5 g agaru

20 g cukru

40 ml soku z cytryny

Wykonanie:

Do 600 ml wody o temperaturze 90 st. Celsjusza dodaj herbatę. Odcedź herbatę i odmierz 500 ml. Odstaw herbatę na 30 minut. Wlej herbatę do garnka. Dolej sok z cytryny, dodaj cukier oraz agar. Cały czas mieszaj napar. Zagotuj. Wylej małą ilość do naczynia. Pozostaw do wystygnięcia. Resztę wlej np. do foremki. Wyciągnij warstwę na deskę i pokrój w paski.

Podziel się swoją opinią
Dostosowanie
error: Content is protected !!