Muzea, wystawy, warsztaty

Program

Agata Schirok i Sandra Niedźwiecka zapraszają

W cyklu zajęć pod wspólnym tytułem „Oblicza kultury” będziemy kształcić kompetencje kulturalne, przygotowywać do  uczestnictwa w życiu kulturalnym oraz stwarzać każdemu uczestnikowi warunki do rozwijania aktywności twórczej.

Wierzymy, że dzięki tym rozmaitym działaniom przygotujemy uczniów do uczestnictwa w kulturze, rozwiniemy ich osobowości i poszerzymy zainteresowania. A przy okazji odkryjemy potencjał i drzemiące w każdym talent.

Na tropach Architektury

16 maja 2024

Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy mieli okazję wziąć udział w interesujących warsztatach architektonicznych w Mazowieckim Instytucie Kultury. Była to kolejne spotkanie w tym miejscu.

Podróż w czasie 

Warsztaty rozpoczęły się od wykładu na temat historii architektury. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest architektura i z czego składa się przestrzeń. Zaskoczeniem dla wielu było to, jak wcześnie człowiek zaczął budować i jak wyglądały pierwsze próby wznoszenia konstrukcji. Wykładowca przedstawił ewolucję architektury na przestrzeni dziejów, ukazując, jak zmieniała się ona na przestrzeni wieków.

Warsztaty

Po wykładzie nadszedł czas na warsztaty. Uczniowie wcielili się w role architektów i architektek, mając za zadanie stworzenie przestrzennych makiet z wykorzystaniem architektonicznych modułów. Każdy zespół musiał zaprojektować makietę dopasowaną do określonego przeznaczenia, np. domu, szkoły czy szpitala.

16 maja 2024

Galeria Test

13 listopada.2023

Czy można zamknąć cały świat w małej formie? Nasi Uczniowie zmierzyli się z tym zadaniem podczas warsztatów „Mikrosztuka – w świecie miniatur”, które miały miejsce w Galerii Test Mazowieckiego Instytutu Kultury. Uczniowie wykorzystywali swoją pomysłowość i wyobraźnię, by przenieść wymarzone światy, wymyślone postaci i wyobrażone przedmioty do realnego świata. Przy użyciu półproduktów i różnych materiałów tworzyli wyśnione krajobrazy i bohaterów swoich fantazji. Wiele osób po raz pierwszy rzeźbiło w piance montażowej, a materiały drewniane, plastikowe i tkackie łączyli przy pomocy silikonu, masy papierowej i plastycznego ciasta o zapachu czekolady. Powstały wielobarwne, ekspresyjne prace o niebanalnym, indywidualnym rysie.

Państwowe Muzeum Archeologiczne

Lepienie z gliny naczyń według technik pradziejowych – taki był temat dzisiejszych warsztatów, które poprowadzili z uczniami szkoły pracownicy Państwowego Muzeum Archeologicznego.

Uczniowie poznali technikę ręcznego lepienia, bez koła garncarskiego. Wykonywali naczynia takim sposobem, jak robiono to na ziemiach polskich około 5400 lat przed naszą erą. Teraz naczynia schną na parapetach, a po wysuszeniu zaniesiemy je do warsztatu przy ul. 11 listopada. Tam zostaną wypalone w specjalnym piecu, dzięki czemu będą bardzo trwałe.

Warsztaty, które poprowadzili pracownicy Działu wystaw i popularyzacji, w ramach zajęć Oblicza kultury, odbyły się tym razem w szkole, a nie w muzeum. Stało się tak, ponieważ budynki Arsenału Warszawskiego przy ul. Długiej, gdzie mieści się Państwowe Muzeum Archeologiczne, są obecnie remontowane. Część sal wystawowych jest zamknięta dla zwiedzających.

(20 kwietnia 2023)

W Galerii Abakus

Ponownie odwiedziliśmy Galerię Abakus. Tym razem przybliżona została nam tematyka, technika i stylistyka martwej natury, portretu i pejzażu. W oparciu o wiedzę przekazaną w części teoretycznej, Uczniowie oddali się twórczym działaniom i wykonali portrety osób, które lubią, kochają, podziwiają.

23 stycznia 2023. Opiekunowie: Agata Schirok, Bogumiła Bednarz

Twórcy i autoportrety

Collage. Co to jest?

W galerii Abakus, która mieści się w Stołecznym Centrum Edukacji Społecznej, wzięliśmy udział w warsztatach plastycznych. Poznaliśmy collage, jedną z technik artystycznych. Polega ona na naklejanie na płótno różnych materiałów. Podziwialiśmy prezentowane na wystawie w Galerii prace, które zostały wykonane tą metodą. Stworzyliśmy też pracę „Miasto”.

12 grudnia 2022. Opiekunowie: Agata Schirok, Wojciech Jasiński

Spotkanie z Janem Stokłosą

Warsztaty „Kompozytorem być” odbyły się w Basenie Artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej. A poprowadził je Jan Stokłosa – doświadczony kompozytor, aranżer, dyrygent, multiinstrumentalista, twórca muzyki, laureat wielu nagród muzycznych.

Dowiedzieliśmy się, co to jest muzyka i z jakich elementów się składa. Poznaliśmy główne etapy pracy kompozytora oraz dowiedzieliśmy się, jakie są różnice między komponowaniem, aranżowaniem, a orkiestracją. Mistrz Stokłosa opowiedział też, jakich narzędzi używa się podczas komponowania i przybliżył tajniki sztuki dyrygenckiej.

W łazienkach Królewskich

Tym razem podróż w czasie – przenieśliśmy się do XVIII wieku i dowiedzieliśmy się, jak wyglądała ówczesna francuska moda. Ogromne suknie i wspaniałe fryzury pań, pończochy i peruki panów. To były czasy pełne pudru, falbanek i specyficznego podejścia do higieny.

W rezydencji króla Stanisława Augusta

WWędrówka Nabu

W poniedziałek, 21 listopada, obejrzeliśmy w Mazowieckim Instytucie Kultury przedstawienie pod tytułem „Wędrówka Nabu”.
 
„Wędrówka Nabu” to historia o odwadze, strachu i poszukiwaniu domu. Przedstawienie jest opisem trudnej, samotnej wyprawy przez pustynię i wielkie wody, podczas której dziewczynka napotyka na różnych ludzi. Bohaterka wpada w niewidoczne druty kolczaste, które pozostawiają odczuwalne rany oraz widzi łodzie, których nie ma – przynajmniej nie dla wszystkich.
Historia Nabu pokazuje, jak ciężko jest uciec przed strachem i bólem. Jak wiele trzeba wycierpieć, by osiągnąć cel wędrówki.
I mimo tego, że dotychczasowa droga bardzo ją rani, decyduje się wyruszyć do tego lepszego świata.
 
Po przedstawieniu uczestniczyliśmy
w warsztatach, które pomogły nam jeszcze bardziej zrozumieć to, z czym mierzą się obecnie ludzie na całym świecie.
Mazowiecki Instytut Kultury
Uczniowie
ZSS nr 89
Instytucje kultury w Warszawie
Twórcy i ciekawi ludzie

Miejsca, gdzie bywamy

Galeria Abakus, Warszawska Opera Kameralna, Mazowieckie Centrum Kultury, Łazienki Królewskie, Muzeum Sportu i Turystyki, Państwowe Muzeum Archeologiczne                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

Co to jest kultura?

Kultura to dzieła literackie, malarskie, rzeźbiarskie, filmowe, obyczaje, ale też wartości i symbole. Są one niepowtarzalne i indywidualne dla danego narodu, danej wspólnoty.

Zaproście nas

Jesteśmy młodymi warszawiankami i warszawianami. Interesuje nas historia miasta, jego kultura, mieszkańcy. Uczymy się i poznajemy świat.                                                                                                                                                                                                                                                               

Dostosowanie
error: Content is protected !!