Muzea, wystawy, warsztaty

Program

Agata Schirok i Sandra Niedźwiecka zapraszają

W cyklu zajęć pod wspólnym tytułem „Oblicza kultury” będziemy kształcić kompetencje kulturalne, przygotowywać do  uczestnictwa w życiu kulturalnym oraz stwarzać każdemu uczestnikowi warunki do rozwijania aktywności twórczej.

Wierzymy, że dzięki tym rozmaitym działaniom przygotujemy uczniów do uczestnictwa w kulturze, rozwiniemy ich osobowości i poszerzymy zainteresowania. A przy okazji odkryjemy potencjał i drzemiące w każdym talent.

W Galerii Abakus

Ponownie odwiedziliśmy Galerię Abakus. Tym razem przybliżona została nam tematyka, technika i stylistyka martwej natury, portretu i pejzażu. W oparciu o wiedzę przekazaną w części teoretycznej, Uczniowie oddali się twórczym działaniom i wykonali portrety osób, które lubią, kochają, podziwiają.

23 stycznia 2023. Opiekunowie: Agata Schirok, Bogumiła Bednarz

Twórcy i autoportrety

Collage. Co to jest?

W galerii Abakus, która mieści się w Stołecznym Centrum Edukacji Społecznej, wzięliśmy udział w warsztatach plastycznych. Poznaliśmy collage, jedną z technik artystycznych. Polega ona na naklejanie na płótno różnych materiałów. Podziwialiśmy prezentowane na wystawie w Galerii prace, które zostały wykonane tą metodą. Stworzyliśmy też pracę „Miasto”.

12 grudnia 2022. Opiekunowie: Agata Schirok, Wojciech Jasiński

Spotkanie z Janem Stokłosą

Warsztaty „Kompozytorem być” odbyły się w Basenie Artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej. A poprowadził je Jan Stokłosa – doświadczony kompozytor, aranżer, dyrygent, multiinstrumentalista, twórca muzyki, laureat wielu nagród muzycznych.

Dowiedzieliśmy się, co to jest muzyka i z jakich elementów się składa. Poznaliśmy główne etapy pracy kompozytora oraz dowiedzieliśmy się, jakie są różnice między komponowaniem, aranżowaniem, a orkiestracją. Mistrz Stokłosa opowiedział też, jakich narzędzi używa się podczas komponowania i przybliżył tajniki sztuki dyrygenckiej.

W łazienkach Królewskich

Tym razem podróż w czasie – przenieśliśmy się do XVIII wieku i dowiedzieliśmy się, jak wyglądała ówczesna francuska moda. Ogromne suknie i wspaniałe fryzury pań, pończochy i peruki panów. To były czasy pełne pudru, falbanek i specyficznego podejścia do higieny.

W rezydencji króla Stanisława Augusta

WWędrówka Nabu

W poniedziałek, 21 listopada, obejrzeliśmy w Mazowieckim Instytucie Kultury przedstawienie pod tytułem „Wędrówka Nabu”.
 
„Wędrówka Nabu” to historia o odwadze, strachu i poszukiwaniu domu. Przedstawienie jest opisem trudnej, samotnej wyprawy przez pustynię i wielkie wody, podczas której dziewczynka napotyka na różnych ludzi. Bohaterka wpada w niewidoczne druty kolczaste, które pozostawiają odczuwalne rany oraz widzi łodzie, których nie ma – przynajmniej nie dla wszystkich.
Historia Nabu pokazuje, jak ciężko jest uciec przed strachem i bólem. Jak wiele trzeba wycierpieć, by osiągnąć cel wędrówki.
I mimo tego, że dotychczasowa droga bardzo ją rani, decyduje się wyruszyć do tego lepszego świata.
 
Po przedstawieniu uczestniczyliśmy
w warsztatach, które pomogły nam jeszcze bardziej zrozumieć to, z czym mierzą się obecnie ludzie na całym świecie.
Mazowiecki Instytut Kultury
Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy nr 3
Instytucje kultury w Warszawie
Twórcy i ciekawi ludzie

Miejsca, gdzie bywamy

Galeria Abakus, Warszawska Opera Kameralna, Mazowieckie Centrum Kultury, Łazienki Królewskie, Muzeum Sportu i Turystyki                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

Co to jest kultura?

Kultura to dzieła literackie, malarskie, rzeźbiarskie, filmowe, obyczaje, ale też wartości i symbole. Są one niepowtarzalne i indywidualne dla danego narodu, danej wspólnoty.

Zaproście nas

Jesteśmy młodymi warszawiankami i warszawianami. Interesuje nas historia miasta, jego kultura, mieszkańcy. Uczymy się i poznajemy świat.                                                                                                                                                                                                                                                               

Dostosowanie