Zielona szkoła przez okrągły rok

Na naszych zajęciach pokażemy Ci, jak zadbać o planetę, ale też, jak zaoszczędzić pieniądze. Podpowiemy Ci, co Ty możesz zrobić, by powietrze było czyste i woda zdrowa.

Elżbieta Sumera, Jolanta Wojciechowska i Marcin Malmon

 

 

Warsztaty w ZUSOK

W Centrum Informacyjnym Rozbudowy ZUSOK poszerzaliśmy wiedzę o segregacji, recyklingu i możliwościach przetworzenia śmieci w energię elektryczną.

ZUSOK to Zakład Unieszkodliwiana Stałych Odpadów Komunalnych.

Ekoeksperymentarium

Klasa 1dp była na wystawie Ekoeksperymentarium w Muzeum Warszawskiej Pragi. Na wystawie są pokazane proste sposoby na to, jak być eko w domu na co dzień. Polecamy!

Przy okazji uczniowie poznali grę. Kliknij tu i zagraj.

na zdjęciu zrzut ekranu gry Ekoeksperymentarium

Nie kupuj. Sam zrób grę z recyklingu

Tektura, plastikowe butelki, nakrętki i korki, kasztany, guziki. Przyda się wszystko. Panie Elżbieta Sumera i Jolanta Wojciechowska pokazały, że z materiałów uznawanych za odpady można zrobić gry planszowe – na przykład warcaby, chińczyka albo piłkarzyki i kręgle. Obie panie prowadzą w szkole cykl zajęć o tematyce ekologicznej „Zielona szkoła przez okrągły rok”. Mają dużo pomysłów, w jaki sposób wszyscy możemy zadbać o planetę. Jednym z pomysłów jest tworzenie gier planszowych i pomocy do nauki z wykorzystaniem surowców wtórnych.

D80E08E9-2CB2-4E86-93A7-24E560FD0EC5_1_201_a
MicrosoftTeams-image (15)
Na zdjęciu pani Jolanta Wojciechowska i uczniowie z klasy 2 cp

Czy to jest mi potrzebne?

Zbliża się przedświąteczny czas wielkich zakupów. Zobacz, co ląduje w wózkach z zakupami. Znajdziesz tam rzeczy potrzebne i mniej potrzebne, dobre dla planety i całkiem szkodliwe. Bo nie łatwo być eko w świecie reklamy, krzyczących z półek kolorowych opakowań.

Ale wystarczy mała zmiana, żeby zmniejszyć swój udział w zaśmiecaniu świata.
Przed świętami, kiedy zachęca się nas do kupowania, pamiętajmy, żeby kupować mądrze.

Róbmy listy rzeczy naprawdę potrzebnych. Planujmy, żeby nie marnować. Wykorzystujmy to, co mamy, zamiast gromadzić kolejne rzeczy.
Od nas zależy jutro!

Wesołych świąt

Zachęcamy by w te święta być bardziej ze sobą, z rodziną, z przyjaciółmi. Więcej dać z siebie, dawać mądrze, mniej rozdawać.
Życzymy wszystkim zdrowych, radosnych i pogodnych świąt, bez marnowania.

Mamy dla wszystkich prezent - Poradnik ekologiczny Zrównoważone święta.

Zrównoważone święta

 

trees-5718873_1920

23 stycznia – dzień bez opakowań foliowych

23 stycznia w ekokalendarzu jest dzień bez opakowań foliowych.
Zachęcamy wszystkich do korzystania z toreb wielorazowych. Nasi uczniowie zanieśli do dwóch bibliotek torby bumerangi.

Co to znaczy? Przygotowaliśmy koszyczki z torbami wielokrotnego użytku. Każdy, za darmo może wziąć taką torbę, jeśli potrzebuje.
Jest to inicjatywa polskiego towarzystwa zero waste

Przygotowujemy kolejne zestawy. Możecie nam w tym pomóc. Każdy z Was może taki koszyk przygotować lub przekazać nam torby, które ruszą w świat.

Nie kupuj. Wykorzystaj, to co masz. Użyj ponownie. Przerób na coś innego. Zacznij już dziś. Zrób ekotorbę z koszulki.

na zdjęciu troje uczniów, w bibliotece, w tle torby bumerangi

29 stycznia - międzynarodowy dzień puzzli i układanek logicznych

Włącz się w rozrywkę. Bez kabla. Bez prądu. Otwórz pudełko puzzli. Jaka jest Twoja strategia? Zaczynasz od ramki? Sortujesz kolorami? Patrzysz z bliska czy z góry? Nieważne. Układasz puzzle? Nie tylko. Ćwiczysz umysł. Rozwijasz spostrzeganie, uwagę, myślenie. Układasz w grupie? Rywalizujesz? Współpracujesz? Nieważne! Miło i pożytecznie spędzasz czas.

Masz w domu puzzle, które już ułożyłeś, układanki logiczne z których nie korzystasz? Daj im szansę sprawić radość komuś innemu. Przynieś do szkoły, oddaj koledze, wymień na inne.

Podejmij wyzwanie. Razem z kolegami ułóż puzzle w klasie i sprawdź ich kompletności. Niekompletne puzzle? Weźcie udział w konkursie na kreatywną pracę z puzzli. Na Wasze prace czekamy do 10 lutego. Wszystkie prace trafią na wystawę, te naj nagrodzimy. Zapraszamy do udziału,

Zielona Szkoła przez cały rok i SU.

Wystawa prac plastycznych z puzzli

ZUSOK po raz drugi

2 lutego grupa uczniów odwiedziła Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Stałych. To nasze drugie wyjście do spalarni. Warto było tam wrócić. Bo każdy z nas produkuje śmieci, każdy powinien wiedzieć jak je segregować.

Dzięki prawidłowej segregacji każda rzecz może mieć nowe życie.

600 puszek można przerobić na ramę do roweru. Z 15 plastikowych butelek powstać może polarowa bluza. A ze spalonych śmieci zmieszanych -  energia elektryczna.

Masz wątpliwości gdzie wyrzucić - sprawdź tutaj.

Grupa uczniów, w tle śmieciarka

Wizyta "Nie z tej bajki"

We czwartek przed feriami gościliśmy uczniów ze szkoły "Nie z tej bajki". Było bajkowo! Wspólnie przygotowaliśmy ekokule kąpielowe.

Poznaliśmy przepis, odmierzaliśmy, mieszaliśmy, wkładaliśmy w formy, przygotowaliśmy etykiety, pakowaliśmy.

Daliśmy drugą szanse (zasada reuse): wstążkom i folii od prezentów, tekturze i koszulkom.

Oczywiście nie zabrakło czasu na rozmowę, zwiedzanie szkoły i poznanie jej oferty, w tym zajęć CMI.

Dziękujemy za miłą wizytę i ... do zobaczenia!

kolaż

Zanim przyjdzie wiosna...

Marzec, wiosna za pasem. Zielona Szkoła nie próżnuje. Włączamy się w działania samorządu uczniowskiego. Wykonaliśmy na Dzień Kobiet bransoletki, naszyjniki i breloczki, takie jak na zdjęciu obok... Ze starych t-shirtow .
Dzień Mężczyzny był okazją do ...  przerobienia dżinsów na eleganckie muszki. Zasada REUSE - użyj ponownie, przerób to co masz,  w praktyce.

Z opakowań po chipsach i kawie oraz kartonów (tak, nie są nam obce żywieniowe grzeszki) powstały ekrany do pracowni ogrodniczej.

Sezon na zielone przed nami.  Może podejmiesz wyzwanie stworzenia własnego ogródka w pojemnikach? Posiejesz pomidory na oknie, balkonie?  Może chcesz mieć parapet zielony jak nigdy dotąd? Może już taki masz i chcesz nam go pokazać? Śmiało!

Kolaż. Kule kąpielowe, sznurki, breloczek, muszki i naszyjnik z włóczki bawełnianej.

Ekomajsternia na Zaciszu

13 marca w ramach projektu edukacyjnego Zielona Szkoła uczniowie klas I DP oraz III CP wzięli udział w warsztatach "Ekomajsternia" w Domu Kultury Zacisze. Zajęcia prowadziły dwie edukatorki z Ukrainy.

Uczniowie wykonali kolaż z resztek różnych materiałów i tektury.  Po raz kolejny zrobili coś z niczego.  

MicrosoftTeams-image (3)

Witaj Wiosno!

21 marca był dla nas pracowitym dniem. Projekt ekoszklarnia, planowany przez Zieloną Szkołę od września, w fazie realizacji pod kierunkiem pana Marcina (pracownia stolarska).

Butelki przynosili wszyscy, uczniowie, nauczyciele, zbierały całe rodziny. A nie było łatwo, bo wszyscy już wiedzą, że warszawska kranówka jest zdrowa i butelki wielorazowe są lepsze dla środowiska. Śmiały pomysł na szklarnię, zastąpił plan na inspekt.

Lada dzień nasz inspekt stanie na terenie szkoły. Uczniowie, pod kierunkiem pani Uli, będą siać i sadzić.

Wspólne działania są dowodem na to, że razem możemy wszystko. Każde chętne do pracy ręce się przydadzą. Dzięki Waszemu zaangażowaniu i entuzjazmowi Zielona szkoła ma już śmiałe pomysły na kolejny rok. Pomożecie?

kolaż. Plastikowe butelki. Narzędzia stolarskie i elementy ochrony osobistej. Drzwi pracowni stolarskiej.

23 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody

Bez wody nie będzie zielono. Zachęcamy do oszczędzania wody. Jakie to ważne, opowiadał nam edukator z MPWIK podczas lekcji, które odbyły się późną jesienią.

Pomysły na oszczędzanie? Kwiaty można podlać wodą po myciu owoców, gotowaniu warzyw i makaronów. To naturalne nawozy, bogate w składniki przydatne do wzrostu. Twoje rośliny Ci podziękują. Będą rosły jak na drożdżach!

Chcesz wiedzieć więcej? Sięgnij po aplikację czysta polska. Sprawdź ile wody oszczędzasz, kiedy wybierasz prysznic zamiast wanny. Jak oszczędzać prąd. Co jeść, żeby zachować zdrowie.

Weź sobie kwiatek... oddaj jeśli masz za dużo...

Zielona szkoła wraz z panią Ulą (pracownia ogrodnictwa) zaprasza do udziału w akcji wymiany roślin.

Masz za dużo kwiatów? Rozrosły się? Znudziły? Daj im szansę. U nas znajdą nowy dom...dadzą komuś radość. Prosimy o przynoszenie tylko roślin zdrowych. Mogą być pokojowe, balkonowe, sadzonki, odpowiednio zabezpieczone zaszczepki.

Każdy może wziąć roślinkę z PUNKTU WYMIANY ROŚLIN, na pierwszym piętrze korytarz SPDP. Czekają na nowych opiekunów. 

Otaczanie się zielenią wpływa korzystnie na jakość powietrza i samopoczucie domowników.

 

kilka kwiatów doniczkowych

11 maj Dzień bez Śmiecenia

W naszej szkole gościliśmy kolegę ze Szkoły nie z tej bajki, ucznia z autyzmem, który jest specjalistą w dziedzinie segregowania śmieci. Z wielką pasją opowiadał o tym, jak duże znaczenie dla środowiska ma odpowiednie  składowanie baterii.
Utrwalalismy wiedzę o segregowaniu i rozmawialiśmy o tym, jak duże znaczenie mają nasze codzienne działania.
To jak my dziś traktujemy śmieci, wpływa na to czy i jak do nas wrócą.

Nie wiesz jak? Poznaj 10 zasad segregacji

Niech każdy dzień będzie dniem bez śmiecenia. Dniem odpowiedzialnego kupowania i wyrzucania.

Zróbmy coś dla naszej planety nie tylko w Dniu Ziemi.

 

Grupa uczniów ogląda prezentację.

Kultura i ekologia to zgrany duet!

Czy wiesz co oferuje Twój Dom Kultury? Domy Kultury to miejsca, które mają bogatą ofertę zajęć i warsztatów.

Nasi uczniowie z Spdp, w ramach zajęć Zielona szkoła przez cały rok,  po raz kolejny odwiedzili DK Zacisze. Dowiedzieli się czym jest totem i stworzyli własne mini totemy. Oczywiście w duchu ekodekoracji, dając drugie życie rolkom po papierze.

Totem z malowanych puszek

Bądź z nami Zielony przez Cały Rok !

Koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Każdy z nas planuje odpoczynek, dłuższe dnie i pogoda sprzyjają spotkaniom na łonie natury. Słońce zaprasza nas do korzystania z wypoczynku na świeżym powietrzu.

Korzystajmy mądrze - niech pozostawiony po sobie porządek pokazuje, że dbamy o wspólne dobro, jakim jest pobliski las, park, czy plaża.

Na spacerze po okolicy możemy pozbierać śmieci.

Idąc na zakupy pamiętaj o liście. Kupuj to czego potrzebujesz. Nie zapomnij o wielorazowej torbie.

Potrzebujesz roweru? Zastanów się czy musisz mieć go na własność? Można pożyczyć, kupić używany.

Niepotrzebne rzeczy? Oddaj, sprzedaj, zamień się. Każde takie działanie przyczyni się do ochrony środowiska.

 

zasady dzień bez śmiecenia

Witajcie w nowym roku szkolnym! Działajcie z nami!

Nowy rok, nowe wyzwania, ale także sprawdzone działania.

Zaczęliśmy od akcji wymiany roślin. Jesień to dobry czas na rozsadzanie kwiatów.

W naszym szkolnym punkcie na parterze możecie wziąć roślinkę do domu lub oddać do adopcji rośliny, których macie za dużo, nie polubiliście się lub którym zagrażają wasi pupile.

Zapraszamy do udziału w akcji.

Otaczanie się zielenią ma dobry wpływ na każdego.

 

Kwiaty doniczkowe na stoliku.

Sprzątamy okolicę, nie tylko w Dzień Sprzątania Świata !

Wraz z Samorządem Uczniowskim SPDP (z panią Kasią, która zorganizowała sprzęt do akcji, za co bardzo dziękuję) zachęcamy do sprzątania okolicy. Każda z klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy może się włączyć w akcję, w dowolnym momencie, wybierając czas (podczas lekcji z wychowawcą) i miejsce spaceru, podczas którego zrobi coś dobrego dla wszystkich.

Worki i rękawiczki do sprzątania są dostępne u pani Kasi, w sali 23M.

Klasa która podejmie wyzwanie robi zdjęcia i przez wychowawcę przekazuje je na FB szkoły.

Zachęcamy też do włączenia sią w akcję podczas rodzinnych spacerów 🙂

Najbardziej zaangażowana klasa dostanie upominek z pudła (nagroda dla SPDP za działania podjęte w ubiegłym roku w ramach Zielonej Szkoły od firmy REKPOL)

IMG_20230621_142952

Ekomiejsca na mapie Warszawy- Wspóldzielnik w Wola Park

Punkt wymiany, napraw, wypożyczalnia, miejsce spotkań i warsztatów dla młodzieży.  Czego chcieć więcej! Zobaczcie sami.

Nasi uczniowie odwiedzili Wspóldzielnik w Wola Parku. Wraz z cudowną instruktorką, Panią Ewą, wykonali makatki z resztek włóczki. Tak, nic się nie zmarnuje!

Punkt chwilowo nieczynny, trwa remont. Wybieramy się ponownie w listopadzie, Was również zachęcamy. Warto!

Troje uczniów. Trzymają własnoręcznie zrobione makatki.

Spacer wśród drzew

Uczniowie klas  2CP, 2DP,  oraz 3DP udali się na spacer po Łazienkach Królewskich z przewodnikiem. Uczyli się rozpoznawać gatunki drzew, obserwowali żyjące  wśród drzew zwierzęta, uczyli się rozpoznawać grzyby.

Słoneczna pogoda nam sprzyjała. Pomogła dostrzec jak cenne są drzewa.

Dają schronienie ptakom, owadom, zwierzętom. Dają cień i ochładzają powietrze. Oczyszczają powietrze ze smogu. Produkują tlen. Są miejscem odpoczynku. Pamiętajmy o tym każdego dnia. Dbajmy o drzewa wokoło. Chrońmy je. Sadźmy nowe, jeśli mamy gdzie.

Kolaż zdjęć. Drzewa. Uczniowie na spacerze w parku.

Wizyta w Ekocentrum Punkt Zwrotny - nowym miejscu na ekoedukacyjnej mapie Warszawy

Kolaż zdjęć.

W Centrum Elekroekologii

Zielona szkoła nie próżnuje.

Wszyscy zainteresowani z SPdP, klasy 1ap. 1dp, 1ep, 2cp, 2dp, 3ap, 3dp,  udali się 23 października na warsztaty do Centrum Elektroekologii. Razem z Panią Olgą zgłębialiśmy temat postępowania z elektroodpadami. Na wyjście namówiliśmy także naszych przyjaciół z Nie z Tej Bajki:). Dzień później wyjście na ekolekcję mieli także uczniowie ze Szkoły Branżowej. Wspólnie tworzyliśmy inteligentne pokoje  marzeń. Wszystko tam było możliwe. Wśród pomysłów - automaty do zbierania skarpetek porozrzucanych w pokoju czy samonapełniająca się lodówka.

Wrócimy tam jeszcze na pewno! Polecamy wizytę wszystkim, którym losy Ziemi nie są obce.

Pamiętaj, elektroodpady oddaj do elektrośmieci! Jeśli czegoś nie można wyrzucić do kosza, odwiedź najbliższy PSZOK.

 

MicrosoftTeams-image (3)

Współdzielnik Wola Park w nowej odsłonie

Po raz drugi odwiedziliśmy Współdzielnik w CH Wola Park. Jedyny taki sklep, gdzie można się wymienić lub dostać coś zupełnie za darmo! Można także wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych, naprawić sprzęt, zreperować lub przerobić odzież.  Sprawdźcie sami!

Z cudowną instruktorką, panią Ewą uczniowie SPdP wykonali świąteczne choinki.

 

Kształty z tektury, trójkąty, koła. W tle kształty owinięte sznurkiem jutowym i złotym.

Przedświąteczne porządki

to dobry czas na przegląd zawartości szaf i odpowiedzenia sobie na pytanie: czy tego potrzebuję, czy ta rzecz sprawia mi radość?

Jeśli mamy dużo rzeczy zalegających w szafie, których  nie używamy, warto rozważyć czy mogą komuś posłużyć. Jeśli są w dobrym stanie, ale z jakiegoś powodu z nich nie korzystamy, możemy je oddać.

 

Gdzie?

Współdzielnik, w CH Wola Park

Dzielnia Saska Kępa

OLX lub śmieciarka jedzie na Fejsie

Ekodekoracje na każdą okazję - pora na Święta!

Zielona Szkoła wzięła udział - podobnie jak w poprzednim roku - w Warsztatach Bożonarodzeniowych dla kandydatów na uczniów SPdP.

Na stoisku, panie Ela Sumera z Agatą Szaraniec,  tworzyły śmieciosztukę: choinki z wytłaczanek, gwiazdki z rolek, pierniczki z kartonu, bałwanki z nakrętek i korali.

Popatrzcie na uczniów przy pracy, zainspirujcie się 🙂

IMG_9359

Goście z ... Nie z tej bajki 🙂

Na przedświąteczne spotkanie zaprosiliśmy znajomych z zaprzyjaźnionej szkoły

Praca była intensywna. Wspólnie przygotowaliśmy dekoracje na choinkę w stylu eko (tak, podobne jak dzień wcześniej, przecież przygotowane rzeczy nie mogły się zmarnować!) oraz kule kąpielowe, w sam raz na drobne upominki.

Integracja,  wspólne działania i kolęda przy gitarze. Lubimy 🙂

 

zielona grudzien z nie z tej bajki

Współdzielnik - znacie?

Warsztaty on-line? Tak! Święta w Centrum Elektroekologii

Pogoda za oknem nie zachęca. Propozycja warsztatów z ekologią w tle bardzo przypadła nam do gustu. Elastyczna forma (godziny i termin do wyboru), interaktywne rozwiązania (każdy uczestnik mógł rozwiązywać quiz na swoim telefonie) i ciekawa tematyka.

Zarówno zdalnie jak i stacjonarnie - czekamy na kolejne spotkania!

Zrób to sam 🙂 karmniki dla ptaków i spersonalizowana ekobiżuteria

Kolaż zdjęć. Zajęcia stolarskie i rękodzielnicze.

Własnoręcznie wykonane karmniki w Fablab oraz biżuteria z pasków papieru we Współdzielniku. Obydwa miejsca polecamy serdecznie 🙂

Zima pod hasłem: warsztaty on-line

Zielona szkoła edukuje. Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy wzięli udział w lekcji MPWiK on-line ,,Sedes to nie kosz na śmieci,, . Wiedzą, co należy robić, żeby uniknąć awarii kanalizacji. Ty wiesz? Sprawdź się! https://www.mpwik.com.pl/view/mini-gry

Na pomoc Gracjanowi Gadżetowi - czyli z wizytą w Centrum Elektroekologii

Zielona Szkoła zaprosiła w połowie marca uczniów SPdP na ekowarsztaty. Co nam dają gadżety? Czego nas pozbawiają? Co z tym możemy zrobić? I sprawa kluczowa: gdzie oddać elektrośmieci?

Kolejne wyjście do Centrum  Elektroekologii w maju.

Dostosowanie
error: Content is protected !!