Zielona szkoła przez okrągły rok

Na naszych zajęciach pokażemy Ci, jak zadbać o planetę, ale też, jak zaoszczędzić pieniądze. Podpowiemy Ci, co Ty możesz zrobić, by powietrze było czyste i woda zdrowa.

Elżbieta Sumera, Jolanta Wojciechowska i Marcin Malmon

 

 

Warsztaty w ZUSOK

W Centrum Informacyjnym Rozbudowy ZUSOK poszerzaliśmy wiedzę o segregacji, recyklingu i możliwościach przetworzenia śmieci w energię elektryczną.

ZUSOK to Zakład Unieszkodliwiana Stałych Odpadów Komunalnych.

Ekoeksperymentarium

Klasa 1dp była na wystawie Ekoeksperymentarium w Muzeum Warszawskiej Pragi. Na wystawie są pokazane proste sposoby na to, jak być eko w domu na co dzień. Polecamy!

Przy okazji uczniowie poznali grę. Kliknij tu i zagraj.

na zdjęciu zrzut ekranu gry Ekoeksperymentarium

Nie kupuj. Sam zrób grę z recyklingu

Tektura, plastikowe butelki, nakrętki i korki, kasztany, guziki. Przyda się wszystko. Panie Elżbieta Sumera i Jolanta Wojciechowska pokazały, że z materiałów uznawanych za odpady można zrobić gry planszowe – na przykład warcaby, chińczyka albo piłkarzyki i kręgle. Obie panie prowadzą w szkole cykl zajęć o tematyce ekologicznej „Zielona szkoła przez okrągły rok”. Mają dużo pomysłów, w jaki sposób wszyscy możemy zadbać o planetę. Jednym z pomysłów jest tworzenie gier planszowych i pomocy do nauki z wykorzystaniem surowców wtórnych.

D80E08E9-2CB2-4E86-93A7-24E560FD0EC5_1_201_a
MicrosoftTeams-image (15)
Na zdjęciu pani Jolanta Wojciechowska i uczniowie z klasy 2 cp

Czy to jest mi potrzebne?

Zbliża się przedświąteczny czas wielkich zakupów. Zobacz, co ląduje w wózkach z zakupami. Znajdziesz tam rzeczy potrzebne i mniej potrzebne, dobre dla planety i całkiem szkodliwe. Bo nie łatwo być eko w świecie reklamy, krzyczących z półek kolorowych opakowań.

Ale wystarczy mała zmiana, żeby zmniejszyć swój udział w zaśmiecaniu świata.
Przed świętami, kiedy zachęca się nas do kupowania, pamiętajmy, żeby kupować mądrze.

Róbmy listy rzeczy naprawdę potrzebnych. Planujmy, żeby nie marnować. Wykorzystujmy to, co mamy, zamiast gromadzić kolejne rzeczy.
Od nas zależy jutro!

Wesołych świąt

Zachęcamy by w te święta być bardziej ze sobą, z rodziną, z przyjaciółmi. Więcej dać z siebie, dawać mądrze, mniej rozdawać.
Życzymy wszystkim zdrowych, radosnych i pogodnych świąt, bez marnowania.

Mamy dla wszystkich prezent - Poradnik ekologiczny Zrównoważone święta.

Zrównoważone święta

 

trees-5718873_1920

23 stycznia – dzień bez opakowań foliowych

23 stycznia w ekokalendarzu jest dzień bez opakowań foliowych.
Zachęcamy wszystkich do korzystania z toreb wielorazowych. Nasi uczniowie zanieśli do dwóch bibliotek torby bumerangi.

Co to znaczy? Przygotowaliśmy koszyczki z torbami wielokrotnego użytku. Każdy, za darmo może wziąć taką torbę, jeśli potrzebuje.
Jest to inicjatywa polskiego towarzystwa zero waste

Przygotowujemy kolejne zestawy. Możecie nam w tym pomóc. Każdy z Was może taki koszyk przygotować lub przekazać nam torby, które ruszą w świat.

Nie kupuj. Wykorzystaj, to co masz. Użyj ponownie. Przerób na coś innego. Zacznij już dziś. Zrób ekotorbę z koszulki.

na zdjęciu troje uczniów, w bibliotece, w tle torby bumerangi

29 stycznia - międzynarodowy dzień puzzli i układanek logicznych

Włącz się w rozrywkę. Bez kabla. Bez prądu. Otwórz pudełko. Jaka jest Twoja strategia? Zaczynasz od ramki? Sortujesz kolorami? Patrzysz z bliska czy z góry? Nieważne. Układasz puzzle? Nie tylko. Ćwiczysz umysł. Rozwijasz spostrzeganie, uwagę, myślenie. Układasz w grupie? Rywalizujesz? Współpracujesz? Nieważne! miło i pożytecznie spędzasz czas.

Masz w domu puzzle, które już ułożyłeś, układanki logiczne z których nie korzystasz? Daj im szansę sprawić radość komuś innemu. Przynieś do szkoły, oddaj koledze, wymień na inne. Podejmij wyzwanie. Razem z kolegami ułóż puzzle w klasie i sprawdź ich kompletności. Niekompletne puzzle? Weźcie udział w konkursie na kreatywną pracę z puzzli. Wszystkie prace trafią na wystawę, te naj nagrodzimy. Zapraszamy do udziału, Zielona Szkoła przez cały rok i SU.

puzzle
Dostosowanie