Izba Pamięci

Izba Pamięci w naszej szkole dokumentuje tragiczne wydarzenia z czasów II wojny światowej. W obecnym budynku szkoły w okresie od lutego 1941 do lipca 1944 roku funkcjonował obóz przejściowy dla Polaków, których naziści wywozili na roboty przymusowe w głąb Rzeszy Niemieckiej.

Izbę Pamięci Narodowej zaczęli tworzyć ówcześni nauczyciele naszej szkoły: Maria Cybulska, Ireneusz Stolarski i Tadeusz Todorski.  

Wśród wielu dokumentów hitlerowskiego terroru w okupowanej Warszawie za najcenniejsze uważamy wspomnienia byłych więźniów dulagu na Skaryszewskiej. Dziś, po 40 latach ekspozycji, zgromadzone w Izbie eksponaty wymagały odświeżenia. Kartki z zapisanymi na nich wspomnieniami pożółkły, atrament wyblakł. Przeniesienie relacji byłych więźniów dulagu Skaryszewska na nośniki cyfrowe jest próbą ocalenia ich od zniszczenia.

Przy skanowaniu dokumentów brali udział uczniowie szkoły. Robili to w ramach zajęć z prac biurowych. Skany dokumentów zamieściliśmy na stronie https://dulagnaskaryszewskiej.wordpress.com/

Zachęcamy do odwiedzenia strony. Mamy nadzieję, że projekt dulagnaskaryszewskiej.wordpress.com i szkolna Izba Pamięci przyczynią się do uratowania od niepamięci życiorysów ludzi, którzy nieszczęśliwie znaleźli się w tym miejscu, w tamtym czasie.

Dostosowanie
error: Content is protected !!