Krystyna Krahelska
DSCF3102
Słoneczni Wędrowcy to MY
MicrosoftTeams-image (18)
161 Warszawska Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku
Krystyna Krahelska1
Patronką naszej drużyny jest Krystyna Krahelska
PlayPause
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow

Aktualności

Przyrzeczenie harcerskie

Druhna Emilia Modzelewska i druh Paweł Zabielski złożyli uroczyste przyrzeczenie harcerskie. Uroczystość odbyła się podczas ostatniego wyjazdu naszych harcerzy do Załęcza Wielkiego.

W Załęczu Wielkim nasza 161. drużyna harcerska przebywała w ramach projektu Wydziału Nieprzetartego Szlaku Głównej Kwatery ZHP „Idziemy razem”.

Tam właśnie, w scenerii Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, druhna i druh przyrzekli, że będą wierni harcerskim ideałom.

Przyrzeczenie złożyli przy ognisku, które wśród harcerzy symbolizuje ducha braterstwa, poświęcenia i gotowości do działania.

harcerze 3

Dzień Myśli Braterskiej 2024'

W czwartek 22 lutego nasze harcerki i nasi harcerze świętowali Dzień Myśli Braterskiej. Na urodzinowe spotkanie zaprosili wielu gości, w tym koleżanki i kolegów z 8 szkół.

Spotkanie było doskonałą okazją do integracji harcerzy z różnych drużyn. Duża sala gimnastyczna była wypełniona po brzegi. Na to wyjątkowe spotkanie zamieniła się w przytulny salonik z kominkiem. Był duży urodzinowy tort, w tle rozbrzmiewały piosenki znane z harcerskich spotkań.

Dzień Myśli Braterskiej to wspólne święto harcerek, skautek, harcerzy i skautów na całym świecie, które upamiętnia urodziny założycieli skautingu Roberta Baden-Powella (na zdjęciu) i jego żony Olave Baden-Powell.

Dzień Myśli Braterskiej świętują harcerze i skauci na całym świecie. W ten dzień harcerze myślą o sobie, składają sobie życzenia, przesyłają kartki, organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy ognisku.

PHOTO-2024-02-23-06-43-55
PHOTO-2024-02-23-06-45-05-2

Disco harce 2023

Impreza „Disco harce 2023” odbyła się 29 listopada 2023 roku w szkole przy ulicy  Namysłowskiej. Bawiliśmy się w towarzystwie drużyn Nieprzetartego Szlaku z Hufca Praga Południe, wzięliśmy udział w dwóch konkursach. „Słonecznych Wędrowców” reprezentowało 19 harcerzy pod opieką: druhny Małgorzaty, druhny Emilii i druhny Joanny Legdowicz.  Siedem osób wzięło udział w konkursie wokalnym. Harcerze zaśpiewali piosenkę pt. „Jesteś szalona”. Chętni robili sobie zdjęcia w złotej ramce i ze śmiesznymi  rekwizytami, a na odważnych czekały wróżki. Wszyscy uczestnicy dobrze się bawili, każda drużyna otrzymała dyplom i różne nagrody. 

MicrosoftTeams-image (27)

W Ciechocinku

Już po raz dziewiąty harcerze wyjechali na biwak rehabilitacyjny – tym razem do Ciechocinka. Spędzili tam 15 dni w Sanatorium Uzdrowiskowym „Łączność” pod opieką  druhen Joanny Legdowicz, Joanny Jakubowskiej, Julitty Żmijewskiej i pani Lidii Gawrychowskiej. Za organizację wycieczek, m. in. do Torunia, Golubia Dobrzynia, a także za różnorodne zajęcia był odpowiedzialny harcmistrz Adam Sikoń. W przerwach między zabiegami harcerze mieli okazję zwiedzić Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa, podziwiali Ciechocinek wieczorną  porą z tężniami, kolorowymi fontannami, parkami i Aleją Gwiazd.

MicrosoftTeams-image-kopia

Od dębów młocińskich do Lasu Bielańskiego

Od dębów młocińskich do Lasu Bielańskiego” to rajd, na który wybrało się 11 harcerzy z druhną Joanną Legdowicz. Rajd zorganizowano 14 września 2023.  w dniu 14 X 2023 roku. Na miejscu zbiórki przy Pomnik Żołnierzy AK Grupy „Kampinos” harcerze otrzymali kartę z pytaniami i zadaniami do wykonania. Z przewodnikiem PTTK przeszli wyznaczony szlak, pogłębili swoją wiedzę przyrodniczą i wykonali zadania. Niektórzy uczestnicy zdobyli także nagrody za dodatkową aktywność w czasie rajdu. 

MicrosoftTeams-image (2)

Rozpoczęcie roku harcerskiego 2023/2024

MicrosoftTeams-image (1)

26 września 2023 roku rozpoczęliśmy wraz z harcerzami Drużyn Nieprzetartego Szlaku kolejny rok harcerski. Naszą drużynę reprezentowało 15 harcerzy oraz druhny Małgorzata Rosa i Joanna Legdowicz. Harcerze Drużyn Nieprzetartego Szlaku spotkali się w Muzeum Pragi, gdzie na dziedzińcu odbył się uroczysty apel. Drużynowi zameldowali swoje drużyny komendantowi i odebrali zadania do wykonania. Harcerze przy pomocy mapy musieli odnaleźć zaznaczone obiekty na terenie Pragi i wykonać otrzymane zadania. „Słoneczni Wędrowcy” dotarli do wszystkich miejsc, szybko i bardzo dobrze wykonali przygotowane zadania. Nagroda czekała na wszystkich: praskie pyzy i pyszne ciastka. 

Wokół Cytadeli

23 września 2023. Grupa pod opieką druhny Małgorzaty wzięła udział w kolejnym rajdzie zorganizowanym przez PTTK. Naszym zadaniem było pokonanie wyznaczonej trasy wokół Cytadeli Warszawskiej – twierdzy zbudowanej w latach 1832–1834 na rozkaz cara Mikołaja I Romanowa. Mury miały 2680 metrów długości. Później dobudowano forty z basztami artyleryjskimi, a wzdłuż murów obronnych zbudowano 4 bramy i do połowy otoczono fort fosą. Po upadku powstania listopadowego w 1831 roku, twierdza była ośrodkiem polskiego ruchu niepodległościowego. Harcerze szukali tablic informacyjnych i wypełniali karty zadań. Dobrze wykonali wszystkie prace w wyznaczonym czasie. Gratulacje! 

MicrosoftTeams-image

Rajd Granica

14–17 września 2023. Uczniowie i harcerze z naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w Rajdzie Granica. Rajd, tak jak co roku już od 31 lat, zorganizowała Chorągiew Dolnośląska Związku Harcerstwa Polskiego. Tegoroczny Raj odbył się pod hasłem „Na Tropie Braterstwa”.

Między 14 a 17 września nasi koledzy, pod opieką druhny Doroty Sołowiej i pana Pawła Zabielskiego, pokonali wiele kilometrów górskimi szlakami. Zdobyli szczyt Śnieżki (1602 m n.p.m. ) – najwyższą górę Karkonoszy. Dotarli na wzgórze Zamku Chojnik z XIV wieku, a w nim odkryli niejedną średniowieczną tajemnicę.

Grupa odwiedziła także Świątynię Wang z XII wieku – najstarszy drewniany kościół w Polsce z niezwykłą historią. Świątynia została zbudowana w Norwegii z bali łodzi Wikingów a w jej konstrukcji nie ma ani jednego gwoździa. W XIX wieku dzięki staraniom pewnej hrabini z Bukowca kościół został sprowadzony do Karpacza.

Rajd obfitował w wiele atrakcji. Były nimi między innymi wjazd kolejką linową na Kopę, spacer do ponoć odmładzającego wodospadu w Przesiece.

Wyprawę zwieńczyła harcerska msza święta oraz ognisko obrzędowe z pokazem ogni i z udziałem tysiąca harcerzy z całej Polski.

DSCF3102

Rajd "Skarpa Ursynowska"

9 września 2023. Grupa 5 harcerzy z dh. Joanną Legdowicz przeszła wzdłuż i wszerz skarpę. Trasa obfitowała w ciekawe gatunki roślin, owadów, ptaków i zwierząt. Zwieńczeniem wycieczki było odwiedzenie Cmentarza Parafialnego na Służewie, gdzie pochowana jest Krystyna Krahelska - patronka 161 WDH NS „Słoneczni Wędrowcy”. 

MicrosoftTeams-image (17)

Wakacje. "Idziemy razem"

Od 25 do 30 czerwca 2023 roku grupa harcerzy wyjechała wraz z druhnami Joanną Jakubowską i Dorotą Sołowiej do Pobierowa. Szczególnym wydarzeniem był udział w obchodach 65 lat działalności Nieprzetartego Szlaku, który uczczono piosenkami, życzeniami oraz wielkim tortem. 

btr
MicrosoftTeams-image (16)
MicrosoftTeams-image-34
MicrosoftTeams-image (35)

Zakończenie roku harcerskiego

„Słoneczni wędrowcy” zakończyli już rok harcerski 2022/2023.  Pożegnalna przed wakacjami impreza odbyła się w klubie Explosion.

Zakończenie roku harcerskiego połączono z podsumowaniem 40. Przeglądu Artystycznego Środowisk Nieprzetartego Szlaku i koncertem Karoliny Lizer, laureatki Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Dyplomy uczestnikom konkursów artystycznych wręczali druh Adam Sikoń i prof. Anna Dobrzańska, lekarka ceniona przez rodziców małych pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka. Pani profesor mimo pracy naukowej i praktyki lekarskiej, od lat znajduje czas także dla harcerzy Nieprzetartego Szlaku z Pragi Południe.

MicrosoftTeams-image

Na warszawskiej skarpie

6 maja 2023 roku harcerze uczestniczyli w Rajdzie zorganizowanym przez PTTK w ramach projektu edukacyjnego „ Skarpa Warszawska” W rajdzie wzięło udział sześcioro harcerzy pod opieką druhny Małgorzaty Rosy. Zwiedzaliśmy z przewodnikiem Park Pałacowy w Wilanowie, odkrywaliśmy ciekawe miejsca i poznawaliśmy historie z nimi związane. Następnie trasa rajdu przebiegała wzdłuż rezerwatu przyrody Morysin w Warszawskim  Obszarze Chronionym. Poszukiwaliśmy na terenie rezerwatu ważnych obiektów przyrodniczych i  historycznych,  w tym pomników przyrody – wiekowych topoli białych, jesionów i wiązów, mierzyliśmy najgrubsze drzewa, rozpoznawaliśmy drzewa po korze, liściach i pokroju. Słuchaliśmy informacji o rezerwacie położonym na terenie zalewowym Wisły. Rajd był bardzo dobrze przygotowany, trasa urozmaicona, harcerze spędzili aktywnie i ciekawie czas w ten słoneczny sobotni dzień. 

MicrosoftTeams-image (4)
MicrosoftTeams-image (5)
MicrosoftTeams-image (7)

64. Rajd Olszynki Grochowskiej

Harcerze wzięli udział w 64. Rajdzie Olszynki Grochowskiej „Wszystko dla Ojczyzny”, który odbył się 1 kwietnia 2023 roku.

Rajd rozpoczął się uroczystym apelem z pocztem sztandarowym na placu u podnóża schodów Zamku Ujazdowskiego. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu harcerskiego, patrolowa drużynowa Joanna zameldowała swoich żołnierzy.

Następnie harcerze otrzymali od komendantki rajdu niezbędne materiały i instrukcje do wykonania zadań. A tych zadań było bardzo dużo: 10 punktów wymagających wspólnego działania i dodatkowe zadania odczytania kodów QR.

Harcerze musieli wykazać się umiejętnością posługiwania się mapą, telefonem, sprawnością intelektualną i fizyczną, umiejętnością pracy w grupie, pomysłowością, wytrwałością i cierpliwością.

Po wykonaniu wszystkich zadań, na uczestników rajdu czekały pączki i gorąca herbata. A potem niespodzianka!  Każdy harcerz otrzymał piękny metalowy znaczek 64. ROG 2023, a na podsumowaniu rajdu wszystkie patrole otrzymały pamiątkowe dyplomy. Nasz patrol dostał także dodatkowe nagrody rzeczowe i słodycze za wykonanie wszystkich zadań.

W rajdzie wzięli udział druhny Małgorzata i Joanna oraz harcerze: Karolina, Patryk, Iza, Mateusz, Marta, Diony, Szymon, Amelka, Paweł i Agata.

Dzień Myśli Braterskiej 2023'

Dzień Myśli Braterskiej to święto skautów i harcerzy obchodzone w Polsce i na świecie 22 lutego. Tradycją naszej 161 drużyny im. Krystyny Krahelskiej „Słoneczni Wędrowcy” jest organizowanie tej uroczystości dla drużyn Nieprzetartego Szlaku.

W czwartek, 16 marca 2023 roku, gościliśmy drużynowych i instruktorów z harcerzami z siedmiu drużyn Nieprzetartego Szlaku. Były obecne drużyny: 255, 293, 426, 256, 421, 113, 419.

Zaproszeni goście: hm. Adam Sikoń – Namiestnik NS, hm. Piotr Piskorski – komendant Hufca Praga-Południe, Lucjan Grochowski, Beata Tomecka i Józef Gajewski zapalili nasze ognisko w trakcie śpiewania piosenki „Płonie ognisko i szumią knieje”.  Następnie drużyny przedstawiały się okrzykiem, gestem lub piosenką.

Wieczornica poświęcona była trzem naszym wspaniałym bohaterom: Marii Grochowskiej, Krystynie Krahelskiej i Krzysztofowi Wojtkiewiczowi. Są oni dla nas wzorem do naśladowania, łączy ich miłość do ojczyzny i ludzi, poświęcenie, patriotyzm, skromność i pracowitość.

O pani Marzenie Grochowskiej opowiadała nam pwd. Małgorzata Rosa, Beata Tomecka i Józef Gajewski, a hm. Adam Sikoń wspomniał uroczystość wręczenia druhowi i pani Marzenie Orderu Uśmiechu. Harcerze czytali wiersze Krystyny Krahelskiej i śpiewali piosenki patriotyczne: „Hej, chłopcy”, „Taki kraj” i „Obudź się Polsko”.

Instruktorzy i harcerze także miło wspominali druha phm. Krzysztofa – pracowitego i pomocnego na obozach harcerskich w Ocyplu.

W czasie naszego harcerskiego spotkania dh. phm. Tamara Uliasz poinformowała nas, że Instruktorem roku 2022 został druh Łukasz Malon.                                                                Następnie odbył się konkurs z nagrodami – zadaniem każdej drużyny było namalowanie Syreny Warszawskiej.                                  Wieczornica zakończyła się zawiązaniem kręgu, zaśpiewaniem piosenki „Bratnie słowo” i pamiątkowymi zdjęciami.

Dyskoteka w klubie Explosion

Dyskoteka karnawałowa w Klubie Explosion dla wszystkich drużyn Nieprzetartego Szlaku! Dnia 9 lutego nasi harcerze pod opieką dh. Małgorzaty bawili się na dyskotece przez trzy godziny. Była dobra muzyka, fantastyczne oświetlenie, słodki poczęstunek i napoje. „Słoneczni Wędrowcy” spotkali tam swoich kolegów i koleżanki oraz nawiązali nowe znajomości.   

MicrosoftTeams-image (3)

Przygotowania do świąt

Listopad i grudzień to czas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Harcerze robią prezenty dla bliskich, kartki świąteczne, śpiewają kolędy. Niecodziennym wydarzeniem jest przekazanie Światła Betlejemskiego do naszych przyjaciół, którzy pomagają wszystkim harcerzom Nieprzetartego Szlaku. Harcerze: Patryk, Marta i Patryk z dh. Joanną byli 16 grudnia w Zakładach Kaletniczych „Noma”, a 20 grudnia w Polskiej Estradzie. Wręczyli lampiony, kartki, stroiki i złożyli świąteczne życzenia. Na zbiórce harcerze z dh. Dorotą ubrali dwie harcerskie choinki, a z druhnami Joanną i Danutą uczyli się nowych kolęd przy akompaniamencie gitary oraz instrumentów perkusyjnych. 21 grudnia nasi harcerzy pięknie zaprezentowali się w szkolnych jasełkach. Wystąpili: Patryk, Dominik, Karolinka, Marek, Ewa, Ola, Patryk, Diony i Wojtek. 

Disco harce 2022'

Harcerze podtrzymują dobre tradycje! Grupa 10 harcerzy: Mateusz, Ada, Sebek, Patryk, Ewa, Ola, Karolina, Patryk, Marta i Maciej z druhnami: Małgorzatą i Joanną, w dniu 24 listopada, wzięli udział w corocznej imprezie „Disco Harce 2022” w szkole przy ulicy Namysłowskiej. Bawiliśmy się wspólnie z harcerzami Nieprzetartego Szlaku Hufca Warszawa Praga Południe.

MicrosoftTeams-image (5)
MicrosoftTeams-image (6)

Pożegnanie druhny Marzeny Grochowskiej

Dnia 23 listopada 2022 roku harcerze i uczniowie z druhnami Małgorzatą i Joanną oraz panem Kamilem pożegnali Panią Marię Marzenę Grochowską. Uczestniczyliśmy w uroczystości pogrzebowej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Pani Marzena pracowała na Skaryszewskiej jako pedagog. To ona wybrała dla naszej drużyny patronkę Krystynę Krahelską. Pani Marzena Grochowska poświęciła wiele energii i mozolnej pracy, zdobywając ważne informacje, pamiątki, dokumenty na temat Krystyny Krahelskiej. Jest autorką wielu książek o Krystynie Krahelskiej – tej, która pozowała do pomnika Syreny Warszawskiej.    

Święto Niepodległości

Z okazji Święta Niepodległości druhny z harcerzami organizują wartę przy tablicy upamiętniającej wojenną historię budynku naszej szkoły, oddając hołd wszystkim Polakom poległym za Ojczyznę. 10 listopada w godzinach 8 -13 chętni harcerze: Mateusz, Ewa, Maciej, Ola, Patryk, Dominik, Sebastian, Mateusz i Diony pełnili wartę po 30 minut. Harcerski poczet sztandarowy wziął udział w uroczystości szkolnej, Wojtek znakomicie grał rolę Józefa Piłsudskiego, a Ewa pięknie zaśpiewała piosenkę „Jest taki kraj”.

MicrosoftTeams-image (7)
MicrosoftTeams-image (8)

W Krynicy Zdroju

Pobyt w Krynicy Zdrój od 17 do 31 października 2022 roku był nagrodą za wzorową pracę naszej drużyny w roku harcerskim 2021/2022. Harcerze Marta, Karolina, Ada, Mateusz, Diony, Mateusz i Dominik z druhnami Joanną i Małgorzatą zwiedzili Krynicę, Muzeum Nikifora, weszli na Górę Parkową i wjechali na Jaworzynę. Pobyt był udany, pogoda  dopisywała. To czas wypełniony zabiegami, wycieczkami i wieloma atrakcjami.   

Rozpoczęcie roku harcerskiego

Rozpoczęcie roku harcerskiego – 4 października 2022 roku. Tego dnia harcerze z naszej drużyny: Diony, Wiktoria, Mateusz, Marta, Patryk i Dominik z dh. Joanną zwiedzali Twierdzę Modlin. To była niezapomniana przygoda: spotkanie z niedźwiedziem, ćwiczenia sprawnościowe, oglądanie pojazdów wojskowych i wiele nowych atrakcji! Miło nam było spotkać się z innymi harcerzami Nieprzetartego Szlaku.  

MicrosoftTeams-image (9)
ławeczka

Ławeczka Krystyny Krahelskiej

Niespodzianka! Dzięki pani Marzenie Grochowskiej nasza drużyna otrzymała zaproszenie do Włodawy na uroczystość odsłonięcia ławeczki Krystyny Krahelskiej. 30 września Ewa, Wiktoria, Patryk i Wojtek z druhnami: pwd. Małgorzatą i drużynową Joanną reprezentowali Warszawę ze sztandarem 161 WDH NS im. Krystyny Krahelskiej „Słoneczni Wędrowcy”.    

"Kolory życia" w Pucku

Sześcioro harcerzy i siedmioro uczniów pod opieką druhny Joanny i pana Pawła przebywało w dniach 19-24 września 2022 roku w Pucku. Był to harcerski projekt „Kolory życia”. Nocleg w Harcerskim Ośrodku Morskim nad zatoką! Dużo się działo: były ciekawe zajęcia z instruktorami, ognisko, śpiewanie, żeglowanie, wycieczki piesze oraz zwiedzanie Muzeum Ziemi Puckiej.                                              

Nasza historia

Oto kilka faktów z historii naszej drużyny …

W najstarszej kronice Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 53 z 1965 roku jest informacja o działalności drużyny z 50 harcerkami pod opieką Haliny Melon. Dziewczęta prowadziły sklepik z kanapkami i słodyczami, a zarobione pieniądze przeznaczały na potrzeby drużyny. Już w następnym roku harcerki wyjechały na kolonię letnią.

W 1970 roku harcerki uczestniczyły w ważnych uroczystościach szkolnych, na przykład w odsłonięciu tablicy pamiątkowej o obozie przejściowym na Skaryszewskiej w latach 1940–1944.

W 1973 roku dziewczęta (wówczas do drużyny należały tylko one, ponieważ szkoła była tylko dla dziewcząt) wyjechały w Bory Tucholskie na obóz letni z druhną Wiesławą Siwakowską.

Harcerek przybywało z każdym rokiem. W 1976 roku w Szczepie 161 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku, liczącym 192 harcerki, działało pięć drużyn, które prowadziły: przewodnik Danuta Bonder, podharcmistrz Joanna Baran, przewodnik Bogumił Wocowski, druhna Barbara Wojtulewicz, organizator Zofia Paciorek.

W roku szkolnym 1976/1977 nasze harcerki zajęły pierwsze miejsce w przeglądzie drużyn Komendanta Hufca.

Co roku harcerki wypoczywały na obozach, na przykład w 1976 roku z druhną Zofią Sierant, następnie z Marianną Wróblewską, a w 1986 roku z druhnami Hanną Koć i Krystyną Czajkowską.

Dzięki druhnie Marzenie Grochowskiej harcerki wzięły udział w wycieczce szlakiem Krystyny Krahelskiej oraz w konkursie PTTK „Śladami Warszawy według obrazów Canaletta” i zajęły pierwsze miejsce wśród szkół masowych. To Marzena Grochowska zaproponowała nam Krystynę Krahelską na patrona Szczepu i sama poświęciła resztę życia dla Niej i harcerzy.

W następnym, 1987 roku, przewodnik Hanna Koć zorganizowała obóz zimowy dla harcerzy, a w szkole odbył się turniej „Śpiewających Drużyn”. Nasza 161 WDH NS im. Krystyny Krahelskiej składała się z pięciu drużyn. Komendantką szczepu była przewodnik Hanna Koć, zastępcą Maria Wróblewska oraz druhna Joanna Boryń, druhna Marzena Grochowska, przewodnik Joanna Legdowicz, przewodnik Małgorzata Rosa oraz spoza szkoły: druh Bogusław, druhna Małgorzata i druh Maciej. Tradycyjnie w lipcu odbył się obóz dla 60 naszych harcerzy.

W roku szkolnym 1989/1990 druhna Marzena Maria Grochowska otrzymała Order Uśmiechu za zasługi dla harcerzy, dzieci i młodzieży.

Na obóz letni w Osieku pojechało 50 harcerzy. Koszt pobytu za 26 dni wynosił 100 tysięcy zł.

W kolejnych latach 1990, 1991, 1992 organizowano obozy w Zdrojnie Wielkim, Osieku, Kałębiu, a w roku szkolnym 1993/1994 odbył się obóz w Żegiestowie. W roku 1994 harcerze wzięli udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej dotyczącej Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego, mieszczących się w budynku naszej szkoły przed II wojną światową.

Ważnym wydarzeniem dla harcerzy były obchody 50-lecia naszej szkoły w 1996 roku.

Od stycznia 2013 roku ówczesna dyrektor szkoły Pani Małgorzata Rosa, w uzgodnieniu z Namiestnikiem Drużyn Nieprzetartego Szlaku harcmistrzem Adamem Sikoniem, wznowiła w szkole działalność 161 WDH im. Krystyny Krahelskiej „Słoneczni Wędrowcy”.

Drużynową została przewodnik Joanna Legdowicz. Wspomagały ją lub wspomagają druhny: przewodnik Małgorzata Rosa, druhna Julitta Żmijewska, druhna Danuta Gonta, druhna Kornelia Dziewulska, druhna Dorota Sołowiej, druhna Joanna Jakubowska.

Codzienne życie "Słonecznych Wędrowców" możesz śledzić na Facebooku – Słoneczni Wędrowcy.

Opracowała: druhna Joanna Legdowicz

Druhny 161 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku im. Krystyny Krahelskiej

aska 2

Joanna Legdowicz

Słoneczni wędrowcy

Małgorzata Rosa

Słoneczni wędrowcy

Danuta Gonta

Słoneczni wędrowcy

Joanna Jakubowska

IMG_7833 2

Dorota Sołowiej

Słoneczni wędrowcy

Krystyna Krahelska – nasza patronka

Przed wybuchem wojny pozowała do pomnika Syreny, we wrześniu 1939 roku broniła miasta, w czasie Powstania Warszawskiego była sanitariuszką. Została też zapamiętana jako autorka piosenki żołnierskiej „Hej chłopcy, bagnet na broń”.

Dostosowanie
error: Content is protected !!