Na naszych zajęciach pokażemy Ci, jak zadbać o planetę, ale też jak zaoszczędzić pieniądze. Podpowiemy Ci, co Ty możesz zrobić, by powietrze było czyste i woda zdrowa.

Elżbieta Sumera, Jolanta Wojciechowska i Marcin Malmon

Zielona szkoła przez okrągły rok

Goście z Republiki Korei

Naszą szkołę odwiedzili goście z Republiki Korei. W kulturze koreańskiej bardzo ważnym elementem jest obdarowywanie się prezentami. Od naszych miłych gości otrzymaliśmy bardzo cenną rzecz – laptop wraz z oprogramowaniem do tworzenia pomocy w Komunikacji Wspomagającej i Alternatywnej.

Nasi goście znają już Warszawę. Są w Polsce od 2012 roku. To przedstawiciele POSCO E&C, firmy inżynieryjno-budowlanej o zasięgu globalnym, między innymi największy na świecie producent stali.

W Warszawie POSCO E&C jest wykonawcą rozbudowy i modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych. Nasi uczniowie kojarzą to miejsce. W ramach projektu Zielona Szkoła przez cały rok, który prowadzi pani Elżbieta Sumera, wielokrotnie bywali tam w ostatnich miesiącach, ucząc się o ekologii.

Cieszymy się, że mogliśmy gościć na Skaryszewskiej przedstawicieli firmy. Dziękujemy serdecznie za odwiedziny. Dziękujemy także za prezent. Laptop wraz z oprogramowaniem pomoże uczniom i nauczycielom w ich nauce i pracy.

O wizycie naszych gości czytaj też na stronie firmy https://poscoenc.pl/aktualnosci/ 

Na pomoc Gracjanowi Gadżetowi, czyli z wizytą w Centrum Elektroekologii

Zielona Szkoła zaprosiła w połowie marca uczniów SPdP na ekowarsztaty. Co nam dają gadżety? Czego nas pozbawiają? Co z tym możemy zrobić? I sprawa kluczowa: gdzie oddać elektrośmieci?

Kolejne wyjście do Centrum Elektroekologii w maju.

Sedes to nie kosz

Zielona szkoła edukuje. Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy wzięli udział w lekcji MPWiK on-line ,,Sedes to nie kosz na śmieci,, . Wiedzą, co należy robić, żeby uniknąć awarii kanalizacji. Ty wiesz? Sprawdź się! https://www.mpwik.com.pl/view/mini-gry

Zrób to sam. Karmniki dla ptaków i ekobizuteria

Warsztaty on-line? Tak. Święta w Centrum Elektroekologii

Pogoda za oknem nie zachęca. Propozycja warsztatów z ekologią w tle bardzo przypadła nam do gustu. Elastyczna forma (godziny i termin do wyboru), interaktywne rozwiązania (każdy uczestnik mógł rozwiązywać quiz na swoim telefonie) i ciekawa tematyka.

Zarówno zdalnie jak i stacjonarnie – czekamy na kolejne spotkania!

Współdzielnik. Znacie?

Goście z Nie z tej Bajki

Na przedświąteczne spotkanie zaprosiliśmy znajomych z zaprzyjaźnionej szkoły

Praca była intensywna. Wspólnie przygotowaliśmy dekoracje na choinkę w stylu eko (tak, podobne jak dzień wcześniej, przecież przygotowane rzeczy nie mogły się zmarnować!) oraz kule kąpielowe, w sam raz na drobne upominki.

Ekodekoracje na każdą okazję

Zielona Szkoła wzięła udział, podobnie jak w poprzednim roku, w Warsztatach Bożonarodzeniowych dla kandydatów na uczniów SPdP.

Na stoisku panie Ela Sumera z Agatą Szaraniec  tworzyły śmieciosztukę: choinki z wytłaczanek, gwiazdki z rolek, pierniczki z kartonu, bałwanki z nakrętek i korali.

Popatrzcie na uczniów przy pracy, zainspirujcie się.

Przedświąteczne porządki

to dobry czas na przegląd zawartości szaf i odpowiedzenia sobie na pytanie: czy tego potrzebuję, czy ta rzecz sprawia mi radość?

Jeśli mamy dużo rzeczy zalegających w szafie, których  nie używamy, warto rozważyć czy mogą komuś posłużyć. Jeśli są w dobrym stanie, ale z jakiegoś powodu z nich nie korzystamy, możemy je oddać.

Gdzie?

Współdzielnik, w CH Wola Park

Dzielnia Saska Kępa

OLX lub śmieciarka jedzie na Fejsie

Współdzielnik Wola w nowej odsłonie

Po raz drugi odwiedziliśmy Współdzielnik w CH Wola Park. Jedyny taki sklep, gdzie można się wymienić lub dostać coś zupełnie za darmo! Można także wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych, naprawić sprzęt, zreperować lub przerobić odzież.  Sprawdźcie sami!

Z instruktorką panią Ewą uczniowie SPdP wykonali świąteczne choinki.

 

W Centrum Elektroekologii

Wszyscy zainteresowani, klasy: 1ap, 1dp, 1ep, 2cp, 2dp, 3ap, 3dp,  udali się 23 października na warsztaty do Centrum Elektroekologii. Razem z panią Olgą zgłębialiśmy temat postępowania z elektroodpadami. Na wyjście namówiliśmy także naszych przyjaciół z Nie z Tej Bajki. Dzień później wyjście na ekolekcję mieli także uczniowie ze Szkoły Branżowej. Wspólnie tworzyliśmy inteligentne pokoje  marzeń. Wszystko tam było możliwe. Wśród pomysłów – automaty do zbierania skarpetek porozrzucanych w pokoju czy samonapełniająca się lodówka.

Wrócimy tam jeszcze na pewno! Polecamy wizytę wszystkim, którym losy Ziemi nie są obce.

Pamiętaj, elektroodpady oddaj do elektrośmieci! Jeśli czegoś nie można wyrzucić do kosza, odwiedź najbliższy PSZOK.

 

Wizyta w Ekocentrum punkt zwrotny

Spacer wśród drzew

Uczniowie klas  2CP, 2DP,  oraz 3DP udali się na spacer po Łazienkach Królewskich z przewodnikiem. Uczyli się rozpoznawać gatunki drzew, obserwowali żyjące  wśród drzew zwierzęta, uczyli się rozpoznawać grzyby.

Słoneczna pogoda nam sprzyjała. Pomogła dostrzec jak cenne są drzewa.

Dają schronienie ptakom, owadom, zwierzętom. Dają cień i ochładzają powietrze. Oczyszczają powietrze ze smogu. Produkują tlen. Są miejscem odpoczynku. Pamiętajmy o tym każdego dnia. Dbajmy o drzewa wokoło. Chrońmy je. Sadźmy nowe, jeśli mamy gdzie.

Współdzielnik w Wola Park

Punkt wymiany, napraw, wypożyczalnia, miejsce spotkań i warsztatów dla młodzieży.  Czego chcieć więcej! Zobaczcie sami.

Nasi uczniowie odwiedzili Współdzielnik w Wola Parku. Wraz z instruktorką panią Ewą wykonali makatki z resztek włóczki. Tak, nic się nie zmarnuje!

Punkt chwilowo nieczynny, trwa remont. Wybieramy się ponownie w listopadzie, Was również zachęcamy. Warto!

Sprzątamy, nie tylko w Dzień Sprzątania Świata

Wraz z Samorządem Uczniowskim SPDP (z panią Kasią, która zorganizowała sprzęt do akcji, za co bardzo dziękuję) zachęcamy do sprzątania okolicy. Każda z klas Szkoły Przysposabiającej do Pracy może się włączyć w akcję, w dowolnym momencie, wybierając czas (podczas lekcji z wychowawcą) i miejsce spaceru, podczas którego zrobi coś dobrego dla wszystkich.

Worki i rękawiczki do sprzątania są dostępne u pani Kasi, w sali 23M.

Klasa która podejmie wyzwanie robi zdjęcia i przez wychowawcę przekazuje je na FB szkoły.

Zachęcamy też do włączenia sią w akcję podczas rodzinnych spacerów.

Najbardziej zaangażowana klasa dostanie upominek z pudła (nagroda dla SPDP za działania podjęte w ubiegłym roku w ramach Zielonej Szkoły od firmy REKPOL)

W nowym roku szkolnym działajcie z nami

Nowy rok, nowe wyzwania, ale także sprawdzone działania.

Zaczęliśmy od akcji wymiany roślin. Jesień to dobry czas na rozsadzanie kwiatów.

W naszym szkolnym punkcie na parterze możecie wziąć roślinkę do domu lub oddać do adopcji rośliny, których macie za dużo, nie polubiliście się lub którym zagrażają wasi pupile.

Zapraszamy do udziału w akcji.

Otaczanie się zielenią ma dobry wpływ na każdego.

 

Bądź "zielony" przez okrągły rok

Koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Każdy z nas planuje odpoczynek, dłuższe dnie i pogoda sprzyjają spotkaniom na łonie natury. Słońce zaprasza nas do korzystania z wypoczynku na świeżym powietrzu.

Korzystajmy mądrze – niech pozostawiony po sobie porządek pokazuje, że dbamy o wspólne dobro, jakim jest pobliski las, park, czy plaża.

Na spacerze po okolicy możemy pozbierać śmieci.

Idąc na zakupy pamiętaj o liście. Kupuj to czego potrzebujesz. Nie zapomnij o wielorazowej torbie.

Potrzebujesz roweru? Zastanów się czy musisz mieć go na własność? Można pożyczyć, kupić używany.

Niepotrzebne rzeczy? Oddaj, sprzedaj, zamień się. Każde takie działanie przyczyni się do ochrony środowiska.

 

Kultura i ekologia to zgrany duet

Czy wiesz co oferuje Twój Dom Kultury? Domy Kultury to miejsca, które mają bogatą ofertę zajęć i warsztatów.

Nasi uczniowie z SPdP, w ramach zajęć „Zielona szkoła przez cały rok” po raz kolejny odwiedzili DK Zacisze. Dowiedzieli się czym jest totem i stworzyli własne mini totemy. Oczywiście w duchu ekodekoracji, dając drugie życie rolkom po papierze toaletowym.

Dostosowanie
error: Content is protected !!