Koło wolontariatu

Uczymy odpowiedzialności. Cenimy wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, życzliwość i bezinteresowność. Wolontariusz to osoba, która bardzo chce zrobić coś dobrego, potrafi działać i podejmować decyzje. Wierzy, że warto rozwiązywać problemy, pomagać innym.

Beata Bogusz, Agata Schirok – opiekunki Szkolnego Koła Wolontariatu

Akcja Żonkile 2023

W Warszawie, Łodzi, Krakowie, Białymstoku, Lublinie i Wrocławiu uczniowie i wolontariusze rozdawali przechodniom papierowe żonkile. W ten sposób po raz 11. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, upamiętniło wybuch powstania w getcie warszawskim. Wolontariusze z naszej szkoły również przyłączyli się do akcji.

W tym roku Muzeum POLIN przygotowało do rozdania 450 tysięcy papierowych kwiatów. Przygotowano taką, a nie inną liczbę żonkili, ponieważ liczba ta symbolizuje liczbę Żydówek i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim w momencie jego największego przeludnienia – wiosną 1941 roku.

19 kwietnia 1943 roku warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Wiedzieli jednak, że czeka ich nieuchronna zagłada i nie chcieli ginąć biernie. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.

Do akcji „Żonkile” włączyło się ponad trzy tysiące osób. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z Koła Wolontariatu wraz z paniami Agatą Schirok, Beatą Bogusz, Anetą Kuryś i panem Emanuelem Zemanem.

Dlaczego żonkile?

Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. W każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim Marek Edelman dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów — często były to właśnie żonkile.

image000000 2
zonkile2
zonkile1-3

Pomogliśmy zwierzętom

Przed okresem świat Bożego Narodzenia zorganizowaliśmy zbiórkę darów dla Fundacji Wzajemnie Pomocni. Jest to organizacja, która pomaga zwierzętom bezdomnym, chorym, rannym i skrzywdzonym, które często nie mają szans na przeżycie. Pracownicy Fundacji ratują wszystkie zwierzęta – domowe, gospodarskie i dzikie. W Fundacji znajdują specjalistyczną opiekę, jedzenie i miłość. Zebraliśmy w szkole dość sporo darów.

image000003
MicrosoftTeams-image (27)

Kartki dla Hospicjum

Wolontariusze wraz z uczniami wykonali kartki świąteczne dla pacjentów Hospicjum Domowego Księży Marianów w Warszawie. Zostały one przekazane pacjentom Hospicjum.

MicrosoftTeams-image (28)

Pomagamy z Caritasem

Już po raz kolejny włączyliśmy się w Ogólnopolską Zbiórkę Żywności Caritas Polska pod hasłem „ Tak. Pomagam”. Uczestniczący w zbiórce żywności Wolontariusze, udzielali klientom informacji dotyczących zbiórki. Zebraliśmy artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwe w przechowywaniu, które trafiły do osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Szlachetna paczka

W 2022 roku odbyła się XXII edycja Szlachetnej Paczki, która wspiera rodziny, osoby starsze i samotne, niepełnosprawne, znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i potrzebujący pomocy.

My również przyłączyliśmy się do akcji. Wolontariusze zorganizowali w szkole zbiórkę dla wybranej osoby. W piątek 9 grudnia zawieźliśmy paczki do magazynu Szlachetnej Paczki pod Warszawą, skąd dotarły do „naszego Pana” podczas „weekendu cudów”. Otrzymał On lodówkę, kołdrę, pościel, ubrania, środki czystości.

MicrosoftTeams-image (29)

Galeria zdjęć

Porządkowaliśmy groby na Powązkach

Wolontariusze porządkowali groby na Cmentarzu Powązkowskim, najstarszym i najbardziej znanym katolickim cmentarzu w Warszawie. Spoczywa tam około milion osób, wśród nich znani Polacy – wybitni pisarze, uczeni, artyści, politycy i działacze społeczni. Wiele grobów na cmentarzu jest zapomnianych, nikt ich nie odwiedza. Nasi koledzy z Koła Wolontariatu, wraz z paniami Agatą Schirok i Beatą Bogusz oraz z panem Emanuelem Zemanem, porządkowali zapomniane i opuszczone mogiły, zapalili na nich też znicze.

Wolontariusze odwiedzili także groby zmarłych pochowanych w Alei Zasłużonych oraz w Katakumbach, m.in. Ignacego Mościckiego, Marii Grzegorzewskiej, Stefana Starzyńskiego, Władysława Reymonta, Czesława Niemena, Ireny Jarockiej.

Dla obywateli Ukrainy

Od początku wojny za wschodnią granicą włączyliśmy się do prowadzonej przez parafię pw. św. Wincentego Pallottiego akcji pomocy uchodźcom. Pomagamy w różny sposób i nie jest to jednorazowa pomoc. Uczniowie przygotowują podczas zajęć kanapki, gotują ciepłe posiłki. W szkole organizowane są zbiórki rzeczy potrzebnych uchodźcom. Akcję pilotuje pani Agata Schirok. Jest w stałym kontakcie z parafią i przekazuje w szkole co trzeba zrobić. W organizowanie pomocy włączają się wszyscy – uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.

Galeria zdjęć

fot33

Świąteczna zbiórka żywności

Włączyliśmy się do akcji pomocy potrzebującym. Wolontariusze ze Skaryszewskiej uczestniczyli w zbiórce żywności w jednym ze stołecznych hipermarketów. Przykład dał przewodniczący samorządu uczniowskiego szkoły branżowej.

Świąteczna zbiórka żywności to akcja odbywająca się od wielu lat w sklepach przed świętami Bożego Narodzenia. Ma bardzo ważny cel - zebranie jak największej ilości żywności, która za pośrednictwem Banków Żywności trafi na świąteczne stoły ludzi ubogich. W Polsce ponad dwa miliony osób żyje w skrajnym ubóstwie.

Dostosowanie