Trwa nabór kandydatów do ZSS nr 89
Na czym nam zależy?

Co robimy, gdzie bywamy?
- 4 listopada 2021 – Warsztaty edukacyjne "Pesach. Przy sederowym stole" w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
- 17 grudnia 2021 – Lekcja muzealna "W Egipcie faraonów" w Muzeum Narodowym.
- 13 stycznia 2022 – Warsztaty edukacyjne "Co słychać na żydowskiej ulicy" w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
- 27 stycznia 2022 – Warsztaty edukacyjne "Mazel tov" Żydowski ślub krok po kroku" w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
- 3 marca 2022 – Lekcja "Gry i zabawy na świecie" w Muzeum Etnograficznym.
- 5 maja 2022 – Lekcja szyta na miarę" w Muzeum Etnograficznym.
- 10 października 2022 – Wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Zajęcia "Mazel Tov. Żydowski ślub krok po kroku".
- 10 listopada 2022 – Lekcja muzealna "Gry i zabawy azjatyckie" w Muzeum Azji i Pacyfiku.
- 3 grudnia 2022 – Zwierzęta egzotyczne w domu, warsztaty w warszawskim zoo.
Zwierzęta egzotyczne w domu
Podczas warsztatów zapoznaliśmy się z zasadami hodowli zwierząt egzotycznych w domu. Osobiście przekonaliśmy się, po co żółwiom skorupa, jak gładką skórę ma wąż, i ile nóg ma krocionóg. Mieliśmy również przyjemność poznać urocze patyczaki, nieśmiałą jaszczurkę i ogromnego ślimaka afrykańskiego. Dowiedzieliśmy się, czym się żywią i jakie są ich upodobania.
Niektórzy z nas musieli przełamać swoje opory, czasem nawet strach, przed bliższym kontaktem ze zwierzętami, ale warto było. Przekonaliśmy się, że nie są groźne i każde zwierze zasługuje na szacunek, nawet jeśli się go boimy.
Po warsztatach odwiedziliśmy innych mieszkańców Zoo, m.in. słonie, ptaki, szympansy i wspaniałe goryle.
Opiekunowie: Sandra Niedźwiecka, Agata Schirok


Gry i zabawy azjatyckie
W Muzeum Azji i Pacyfiku wybraliśmy się w podróż do Chin, Birmy, Japonii, Mongolii, gdzie poznaliśmy gry i zabawy, w które bawią się nie tylko dzieci. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Na przykład tego, że gra Chińczyk wcale nie pochodzi z Chin, tylko z Indii, Koma to japońska odmiana bączka, a Ayatori jest zabawą japońską polegającą na tworzeniu wzorów ze sznurka. Mieliśmy też okazję wypróbować swoją zręczność i spostrzegawczość. Po zakończonych warsztatach udaliśmy się na wystawę „Podróże na wschód”, gdzie podziwialiśmy kolekcje, obrazujące bogactwo i różnorodność kultury azjatyckiej.


Na żydowskiej ulicy w przedwojennej Warszawie
13 stycznia byliśmy w Muzeum Historii Żydów Polskich. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o tym, jak wyglądało życie w przedwojennej Warszawie na żydowskiej ulicy. Byliśmy w kinie, w szkole, słuchaliśmy starych melodii i szlagierów wygrywanych przez żydowskich grajków. Tańczyliśmy też tango!


W Muzeum Narodowym
Tym razem przenieśliśmy się starożytnego Egiptu, do czasów, kiedy rządzili nim faraonowie. Poznaliśmy tajniki mumifikacji, czyli jak i dlaczego balsamowano ciała po śmierci. Dowiedzieliśmy się, jak kiedyś wyglądały książki, w co wierzyli Egipcjanie i czym zajmowali się na co dzień.

Mazel Tov! Żydowski ślub
Udaliśmy się na żydowski ślub – uczestniczyliśmy w warsztatach w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, jak wyglądają przygotowania do ślubu, jakie są istotne elementy stroju młodej pary. Zobaczyliśmy również oryginalne akcesoria i rekwizyty związane z ceremonią ślubną.