Oblicza świata

Podczas zajęć pod tytułem „Oblicza świata”, uczniowie poznają zwyczaje i tradycje innych narodów oraz różnych grup społecznych i etnicznych.

Na czym nam zależy?

Udział w warsztatach edukacyjnych, lekcjach muzealnych, wystawach, spotkaniach z ludźmi ma na celu rozbudzenie u uczestników ciekawości świata, głównie ludzi, ich życia i obyczajów.

Ważne jest uświadomienie uczniom, że świat jest różnorodny, barwny i ciekawy. Chcemy rozbudzać postawę tolerancji, zrozumienia i szacunku wobec innych zachowań, zwyczajów, języków, tradycji, religii, kuchni. Przyglądając się światu, nie zapomnimy o kalejdoskopie polskiej kultury i tradycji.

Agata Schirok, Sandra Niedźwiecka

PHOTO-2022-11-15-15-06-41

Co robimy, gdzie bywamy?

  • 4 listopada 2021 – Warsztaty edukacyjne "Pesach. Przy sederowym stole" w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
  • 17 grudnia 2021 – Lekcja muzealna "W Egipcie faraonów" w Muzeum Narodowym.
  • 13 stycznia 2022 – Warsztaty edukacyjne "Co słychać na żydowskiej ulicy" w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
  • 27 stycznia 2022 – Warsztaty edukacyjne "Mazel tov" Żydowski ślub krok po kroku" w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
  • 3 marca 2022 – Lekcja "Gry i zabawy na świecie" w Muzeum Etnograficznym.
  • 5 maja 2022 – Lekcja szyta na miarę" w Muzeum Etnograficznym.
  • 10 października 2022 – Wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Zajęcia "Mazel Tov. Żydowski ślub krok po kroku".
  • 10 listopada 2022 – Lekcja muzealna "Gry i zabawy azjatyckie" w Muzeum Azji i Pacyfiku.
  • 3 grudnia 2022 – Zwierzęta egzotyczne w domu, warsztaty w warszawskim zoo.

Zwierzęta egzotyczne w domu

Podczas warsztatów zapoznaliśmy się z zasadami hodowli zwierząt egzotycznych w domu. Osobiście przekonaliśmy się, po co żółwiom skorupa, jak gładką skórę ma wąż, i ile nóg ma krocionóg. Mieliśmy również przyjemność poznać urocze patyczaki, nieśmiałą jaszczurkę i ogromnego ślimaka afrykańskiego. Dowiedzieliśmy się, czym się żywią i jakie są ich upodobania.

Niektórzy z nas musieli przełamać swoje opory, czasem nawet strach, przed bliższym kontaktem ze zwierzętami, ale warto było. Przekonaliśmy się, że nie są groźne i każde zwierze zasługuje na szacunek, nawet jeśli się go boimy.

Po warsztatach odwiedziliśmy innych mieszkańców Zoo, m.in. słonie, ptaki, szympansy i wspaniałe goryle.

Opiekunowie: Sandra Niedźwiecka, Agata Schirok

Uczniowie w ogrodzie zoologicznym
PHOTO-2022-11-15-15-08-54

Gry i zabawy azjatyckie

W Muzeum Azji i Pacyfiku wybraliśmy się w podróż do Chin, Birmy, Japonii, Mongolii, gdzie poznaliśmy gry i zabawy, w które bawią się nie tylko dzieci. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Na przykład tego, że gra Chińczyk wcale nie pochodzi z Chin, tylko z Indii, Koma to japońska odmiana bączka, a Ayatori jest zabawą japońską polegającą na tworzeniu wzorów ze sznurka. Mieliśmy też okazję wypróbować swoją zręczność i spostrzegawczość. Po zakończonych warsztatach udaliśmy się na wystawę „Podróże na wschód”, gdzie podziwialiśmy kolekcje, obrazujące bogactwo i różnorodność kultury azjatyckiej.

azjagry
pol11-1024x1024

Na żydowskiej ulicy w przedwojennej Warszawie

13 stycznia byliśmy w Muzeum Historii Żydów Polskich. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o tym, jak wyglądało życie w przedwojennej Warszawie na żydowskiej ulicy.  Byliśmy w kinie, w szkole, słuchaliśmy starych melodii i szlagierów wygrywanych przez żydowskich grajków. Tańczyliśmy też tango!

zyd2
muzeumn1

W Muzeum Narodowym

Tym razem przenieśliśmy się starożytnego Egiptu, do czasów, kiedy rządzili nim  faraonowie. Poznaliśmy tajniki mumifikacji, czyli jak i dlaczego balsamowano ciała po śmierci. Dowiedzieliśmy się, jak kiedyś wyglądały książki, w co wierzyli Egipcjanie i czym zajmowali się na co dzień.

muzeum2

Mazel Tov! Żydowski ślub

Udaliśmy się na żydowski ślub – uczestniczyliśmy w warsztatach w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, jak wyglądają przygotowania do ślubu, jakie są istotne elementy stroju młodej pary. Zobaczyliśmy również oryginalne akcesoria i rekwizyty związane z ceremonią ślubną.

Dostosowanie