Stare dżinsy a Dzień Ziemi

Nie wyrzucajmy, nie kupujmy ciągle nowych rzeczy – taka była główna idea tegorocznych obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole.

To było też tematem spotkania z panią Ewą Baigazin, edukatorką ze Współdzielnika. Jest to unikatowe miejsce w Warszawie, gdzie można się wymieniać się rzeczami, dokonywać drobnych napraw i brać udział w ciekawych warsztatach. Współdzielnik działa w Centrum Handlowym Wola Park i nasi uczniowie wraz z panią Elżbietą Sumerą często tam goszczą. Zachęcamy rodziców do odwiedzin tego miejsca.

Pan Marcin, nauczyciel, który prowadzi w szkole zajęcia ze stolarstwa, pokazał, na czym konkretnie to polega na przykładzie starego krzesła. Porzucony na śmietniku przedmiot został w szkolnej pracowni wyczyszczony, pomalowany. Po naprawie krzesło jest eleganckim meblem. Ostatnio pan Marcin przytargał do szkoły ze starej kamienicy ogromną stertę starych desek, elementów stolarki. W budynku trwa remont i lokatorzy pozbyli się tych rzeczy. W naszej szkole powstają z nich artystyczne przedmioty.

Inne przykłady. Pani Agata Szaraniec pokazała, jak zrobić proste ozdoby z makulatury. Pan Cezary, nauczyciel ze Szkoły Branżowej częstował frytkami i przekąskami zrobionymi z obierek i pulpy, która zostaje po wyciśnięciu soku.

Duże  wrażenie na uczniach wywarły warsztaty z paniami Lidią Gawrychowską-Pilarczyk i Luizą Kurbanową. Panie pokazały, co można zrobić ze starego dżinsu. Na przykład torby, modne ozdoby, praktyczne przedmioty.  – Przeczytałam, że do wyprodukowania jednej pary spodni potrzeba aż 10 000 litrów wody! W czasach, gdy wody pitnej zaczyna brakować, musimy nauczyć się szanować zasoby naturalne i ograniczać marnotrawstwo – mówi Lidia Gawrychowska-Pilarczyk.


Wydarzenie zostało zorganizowane głównie dzięki pani Elżbiecie Sumerze, która kolejny rok podczas różnych okazji przekonuje w szkole: nauczmy się żyć bardziej mądrze. Nie wyrzucajmy.

Podziel się swoją opinią
Dostosowanie
error: Content is protected !!