Nasi nauczyciele podtrzymują wielowiekową tradycję

Grupa nauczycieli naszej szkoły urządziła Grób Pański w kościele pod wezwaniem świętego Wincentego Pallottiego przy ulicy Skaryszewskiej. Ta wielowiekowa tradycja, sięgająca XIII wieku, jest ważnym elementem Wielkiego Tygodnia w polskich kościołach.

Organizacja Grobu Pańskiego przez nauczycieli Zespołu Szkół Specjalnych jest pięknym przykładem kontynuacji tej długiej i bogatej tradycji. Zachęcamy do odwiedzenia Grobu Pańskiego w kościele przy Skaryszewskiej. Jest wyjątkowy, z odwołaniem do tradycji. Projekt wykonały Magdalena Mecha i Urszula Czuper. Głównym wykonawcą jest Joanna Jakubowska, której z ogromnym zaangażowaniem pomagali inni nauczyciele – Beata Bogusz, Emilia Modzelewska, Bogusława Proczka, Beata Sikorska, Dorota Sołowiej, Monika Turowska, Paweł Zabielski.

 Historia Grobu Pańskiego sięga czasów „Bożogrobców”, czyli Rycerzy Grobu Chrystusa, którzy przynieśli tę praktykę z Palestyny do Polski.

W XVIII wieku tradycja ta była już mocno zakorzeniona w Warszawie, gdzie w dniach Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty wierni odwiedzali groby Pańskie w różnych kościołach. Wiemy, że król Stanisław August Poniatowski szedł z Zamku Królewskiego na Starym Mieście aż do Alei Ujazdowskich, po drodze nawiedzając wszystkie kościoły. Król czuł się zobowiązany i również chciał świadczyć o swojej pobożności, ponieważ mieszkańcy Warszawy pielgrzymowali do grobów. Nawiedzanie grobów Pańskich rozwinęło się jeszcze bardziej w czasach zaborów, na znak zjednoczenia się z Chrystusem ukrzyżowanym.

Groby Pańskie przyjmują różne formy. Niektóre są prostymi odwzorowaniami groty, w której został pochowany Jezus Chrystus. Inne mają symboliczne formy i odnoszą się do ważnych wydarzeń społecznych lub politycznych.

Budowa Grobu Pańskiego ma znaczenie symboliczne w Wielkim Tygodniu, gdyż przypomina o śmierci Pana Jezusa w Wielki Piątek. To także miejsce, gdzie można umieścić Najświętszy Sakrament, kontynuując praktykę procesji do kaplicy adoracji.

Podziel się swoją opinią
Dostosowanie
error: Content is protected !!