
Rajd Granica 2023
Uczniowie i harcerze z naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w Rajdzie Granica. Rajd, tak jak co roku już od 31 lat, zorganizowała Chorągiew Dolnośląska Związku Harcerstwa Polskiego. Tegoroczny Raj odbył się pod hasłem „Na Tropie Braterstwa”.
Między 14 a 17 września nasi koledzy, pod opieką druhny Doroty Sołowiej i pana Pawła Zabielskiego, pokonali wiele kilometrów górskimi szlakami. Zdobyli szczyt Śnieżki (1602 m n.p.m. ) – najwyższą górę Karkonoszy. Dotarli na wzgórze Zamku Chojnik z XIV wieku, a w nim odkryli niejedną średniowieczną tajemnicę.
Grupa odwiedziła także Świątynię Wang z XII wieku – najstarszy drewniany kościół w Polsce z niezwykłą historią. Świątynia została zbudowana w Norwegii z bali łodzi Wikingów a w jej konstrukcji nie ma ani jednego gwoździa. W XIX wieku dzięki staraniom pewnej hrabini z Bukowca kościół został sprowadzony do Karpacza.
Rajd obfitował w wiele atrakcji. Były nimi między innymi wjazd kolejką linową na Kopę, spacer do ponoć odmładzającego wodospadu w Przesiece.
Wyprawę zwieńczyła harcerska msza święta oraz ognisko obrzędowe z pokazem ogni i z udziałem tysiąca harcerzy z całej Polski.
Fot. D. Sołowiej, P. Zabielski