Nastolatki 3.0. Niepokojące wnioski z badań

Nastolatki coraz dłużej korzystają z internetu. Około 10 procent uczniów jest aktywnych w sieci między godzinami 22 a pierwszą w nocy. Co trzeci nastolatek twierdzi, że zdarzyło mu się otrzymać czyjeś nagie lub półnagie zdjęcie za pośrednictwem internetu. Niemal co piąty decyduje się na spotkanie z osobą dorosłą poznaną w sieci.

Dane te pochodzą z raportu z ogólnopolskiego badania uczniów i rodziców Nastolatki 3.0, przeprowadzonego przez zespół zespół Thinkstat (działający w NASK, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy).

Z badań wynika wiele ciekawych, ale też niepokojących wniosków. Między innymi z roku na rok wydłuża się czas spędzany w sieci. Nastolatki korzystają z internetu średnio 5 godzin i 36 minut w dni powszednie. W weekendy to aż 6 godzin i 16 minut. To, co może niepokoić, to fakt, iż rodzice ankietowanych nastolatków podają czas niemal cztery razy krótszy, deklarując, że ich dzieci spędzają w sieci ok. 1,5 godziny.

Więcej o tym, jak młodzież korzysta z internetu przeczytasz w raporcie z badań Nastolatki 3.0