Jesień na talerzu (przepisy)

Na żółto, pomarańczowo i czerwono, na słodko i na słono. Potrawy o takich kolorach i smakach przygotowali w szkolnych pracowniach uczniowie i nauczyciele szkoły branżowej pod kierunkiem pani Katarzyny Garlej. Okazją był Dzień profilaktyki zdrowia.  

Tematem przewodnim były jesienne warzywa – żółte, pomarańczowe i czerwone warzywa, ich wartość odżywcza oraz zastosowanie kulinarne. Za przygotowanie jesiennych potraw byli odpowiedzialni nauczyciele Paweł Zabielski i Mateusz Pinas. W menu był krem z dyni z dodatkami (chipsy z boczku, grzanki, prażone płatki migdałowe), krakersy i tortilla z pastą marchwiowo–paprykową (dodatki: kiełki, ser żółty, rukola. Ponadto ciasto marchewkowe, muffinki dyniowe oraz sok na bazie marchwi, jabłka oraz banana.

Na marginesie, obu panom składamy serdeczne życzenia w Międzynarodowym Dniu Szefa Kuchni (tak, jest takie święto i przypada ono 20 października). Mamy też nadzieję, że smakowe arcydzieła naszych szefów kuchni przypadły do gustu gościom – uczniom i nauczycielom ze szkół przy ul. Weterynaryjnej i z Helenowa.

Tortilla z pastą marchwiowo-paprykową

Przepisy – opracował Paweł Zabielski

Zupa krem z dyni

2 kg dyni, 1,5 włoszczyzny (można użyć mrożonej), 1 główka czosnku, 1 litr soku jabłkowego, 100 g masła, 1 duża cebula, ½ łyżeczki gałki muszkatołowej, bulion do uzyskania odpowiedniej gęstości zupy, sól i biały pieprz do smaku.

Dodatki: grzanki z chleba tostowego lub boczek upieczony na chipsy, lub płatki migdałowe uprażone na złoty kolor.

 Dynię obrać i oczyścić z pestek włożyć do piekarnika i upiec do miękkości. Cebulę obrać, pokroić w kosteczkę i zeszklić na maśle. Włoszczyznę włożyć do garnka i ugotować do miękkości w wodzie z sokiem jabłkowym, dodać upieczoną dynię i cebulę, całość zmiksować.

Podczas miksowania dodawać  bulion do uzyskania pożądanej gęstości. Na koniec dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i przyprawić do smaku. Podawać z dodatkami.

Rolada paprykowa

4 jajka, 200 gramów papryki czerwonej marynowanej, 8 łyżek oleju,

70 gramów mąki ziemniaczanej, 40 gramów mąki pszennej, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 2 łyżeczek papryka slodka mielona, 1 łyżeczka soli, 1/4 łyżeczki pieprzu czarnego, 400 gramów serka twarogowego mielonego, 1 garść ziaren prażonego słonecznika, duża garść rukoli.

Sposób przygotowania:

Oddzielić żółtka od białek, białka ubić na sztywną pianę. Paprykę zblendować, dodać olej i żółtka, wymieszać. Dodać skrobię ziemniaczaną, mąkę pszenną, proszek do pieczenia, mieloną paprykę, sól i pieprz, wymieszać. Dodać ubitą pianę z białek ponownie delikatnie wymieszać. Blachę do pieczenia wyłożyć papierem do pieczenia oraz posmarować tłuszczem, wyłożyć gotową masę, rozprowadzić równomiernie. Piec w nagrzanym piekarniku 15 minut w 170 stopniach.

Wyciągnąć z piekarnika, wystudzić, następnie zdjąć delikatnie papier.

Posmarować serkiem, rozłożyć rukolę i posypać słonecznikiem, zwinąć w roladę, zawinąć w folię aluminiową i schłodzić w lodówce ok.3 godziny.

Muffinki dyniowe z kruszonką

Składniki na kruszonkę: 100 g mąki pszennej, 50 g cukru, 50 g jasnego brązowego cukru (miałkiego), pół łyżeczki przyprawy korzennej, 80 g masła, roztopionego

Wszystkie składniki umieścić w naczyniu i wymieszać widelcem. Odłożyć.

Dyniowe muffiny – składniki na 12 sztuk:

220 g mąki pszennej, 1 łyżeczka sody oczyszczonej, 2 łyżeczki zmielonego cynamonu, 1 łyżeczka zmielonej przyprawy korzennej do piernika, szczypta soli, 120 ml oleju rzepakowego lub słonecznikowego, 80 g drobnego cukru do wypieków, 90 g jasnego brązowego cukru (miałkiego), 340 g puree z dyni, 2 duże jajka, 60 ml mleka

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. W większym naczyniu umieścić olej, oba cukry, puree z dyni, jajka i mleko. Wymieszać rózgą kuchenną tylko do połączenia się składników, nie dłużej. Bezpośrednio do mieszanki dyniowej przesiać mąkę pszenną i sodę oczyszczoną. Dodać cynamon, przyprawę korzenną i sól. Ponownie wymieszać rózgą kuchenną tylko do połączenia się składników, nie dłużej.

Formę do muffinów wyłożyć papilotkami. Do każdej papilotki nałożyć ciasto, prawie do pełna. Z wierzchu posypać odłożoną wcześniej kruszonką, lekko ją przyklepać, by trzymała się ciasta.

Dyniowe muffiny z kruszonką piec w temperaturze 175 C, najlepiej bez termoobiegu, przez około 25 minut lub do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, wystudzić na kratce. Można polukrować.

Lukier: 1 szklanka cukru pudru, 3 łyżki soku z cytryny

Cukier puder połączyć z sokiem z cytryny, rozetrzeć grzbietem łyżki na gładki lukier. Jeśli lukier będzie zbyt gęsty dodać więcej soku. Jeśli zbyt rzadki, dosypać cukru pudru i ponownie rozetrzeć. Smacznego.

Krakersy z pastą marchwiowo-paprykową

Ciasto marchewkowe

Szklanka to pojemność 250 ml. Jajka powinny być w temperaturze pokojowej. Podane składniki są na dużą blachę o wymiarach 25x35cm.

350 g marchewki (waga po obraniu i starowaniu, u mnie 3 średnie marchewki). Po sprawdzeniu było 3 i 1/2 szklanki), 450 g mąki pszennej tortowej (3 niepełne szklanki), 350 g cukru (1 i trochę ponad 1/2 szklanki), 375 ml oleju roślinnego (1,5 szklanki), 7 jajek (średnie rozmiar L), 2,5 łyżeczki proszku do pieczenia, 2 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej, 2 szczypty soli,

Ciasto marchewkowe jest stosunkowo ciężkie, dlatego dodaję większą ilość proszku do pieczenia oraz sody oczyszczonej.

Przyprawy korzenne: 3 łyżeczki cynamonu, 2 łyżki kardamonu, 1 łyżeczka imbiru, 1 łyżeczka gałki muszkatołowej. Opcjonalnie do ciasta możesz dodać także do wyboru garść rodzynek, posiekane orzechy, płatki migdałowe.

Obrane marchewki ścieram na drobnych oczkach wprost do miski. Zlewam sok, który pojawi się na dnie.

Do miski z marchewką przesiewam: mąkę, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną, odrobinę soli, cukier oraz przyprawy korzenne. Wlewam olej, i dodajemy żółtka. Natomiast białka ubijamy na sztywną pianę. Całość zmiksować do połączenia się składników, na koniec należy dodać pianę z białek i bakalie, delikatnie połączyć i wyłożyć do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasto pieczemy w 180 st. C przez 60 minut, do suchego patyczka

Po upieczeniu wyłączam piekarnik, uchylam lekko drzwiczki i pozostawiam ciasto przez około 10 minut. Następnie wyjmuję z piekarnika. Gdy lekko ostygnie, wyjmuję z formy i odstawiam na kratkę do całkowitego ostygnięcia. Wierzch ciasta oprószam cukrem pudrem. Możesz także polać lukrem.

Sok przecierowy typu „Kubuś”

350 gramów jabłek, 100 gramów bananów, 200 gramów marchwi, 1 łyżka cukru, 75 g soku z cytryny, 800 gramów wody.

Marchewkę obierz i zetrzyj na tarce jarzynowej o grubych oczkach. Wodę zagotuj w garnku, włóż marchewkę i gotuj przez 10 minut pod przykryciem. Następnie dodaj umyte i pokrojone w kostkę jabłka razem ze skórką oraz obranego i pokrojonego w plastry banana. Całość gotuj przez 10 minut pod przykryciem, pod koniec gotowania dodaj sok wyciśnięty z cytryny oraz cukier. Całość zmiksuj przy pomocy blendera kielichowego do uzyskania jednolitej struktury. Odstaw do wystudzenia. 

Podziel się swoją opinią
Dostosowanie
error: Content is protected !!