Tydzień życzliwości (18-24 listopada)
Złość – co się pod nią kryje? Rozmawiają dr Agnieszka Kozak i dr Małgorzata Torój. Złość
Rozmowa Joanny Flis z dr Anną Waligórską na temat nowych badań dotyczących spektrum autyzmu https://youtu.be/vJZCuvZW4mc
„Dafne” to tytuł filmu w reż. Federico Bondiego. Dafne jest młodą kobietą, która urodziła się z zespołem Downa. Jest samodzielna, pracuje, flirtuje. Po śmierci matki musi jednak stawić czoła utracie, depresji ojca. Zabiera więc tatę w podróż. Film pełen wzruszeń, emocji – prawdziwych uczuć. Polecamy. Można obejrzeć go m.in. na Netfliksie.
Ćwicz podczas nauki. Przedstawiamy proste ćwiczenia relaksacyjne i zachęcamy do stosowania ich w czasie zajęć. Takie ćwiczenia nie tylko spełniają swoją funkcję, rozluźniając rękę czy rozgrzewając oczy przed czytaniem, lecz także stanowią relaksujący przerywnik pomiędzy zadaniami wymagającymi długotrwałego skupienia uwagi. Po prostu ćwicz
- K. Giese-Szczap, Niecodzienne dzieci, niecodzienni rodzice, Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2022.
Opowieści wielkich ludzi – rodziców dzieci niepełnosprawnych – pokazujące ich świat. Świat choroby dziecka widziany ich oczami, z ich perspektywy, jest często innym światem, niż nam się wydaje. To nie zawsze tylko smutek, żal, strach (choć one są bardzo często obecne). To też czasami śmiech, anegdoty, żart. Rodzice pokazują niepełną sprawność dzieci od „kuchni”. Dzielą się swoimi emocjami, obawami, radościami. Warto, wręcz trzeba, poznać świat Rodziców i ich dzieci.
- T. Grandin, D. Moore, Autyzm. Przewodnik. 9 postaw wspierających rozwój dzieci w spektrum, Copernicus Center Press, Kraków 2022. To bez wątpienia pozycja obowiązkowa dla rodziców, nauczycieli i specjalistów.
- . T. Grandin, R. Panek, Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów, Copernicus Center Press, Kraków 2022. Temple Grandin, sama będąca osobą autystyczną, pokazuje, że kluczem do zrozumienia autyzmu są zmysły, których odmienne funkcjonowanie warunkuje sposób doświadczania świata.
- Agata szaleje na kółkach to opowieść Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby, zilustrowana przez Andrzeja Tylkowskiego – historia opowiedziana z perspektywy dziecka, opowiadająca o tytułowej Agacie. Książka, której głównym celem jest edukacja i przełamywanie barier, powstała w języku polskim oraz ukraińskim. Pomysłodawczynią jest Agata Roczniak. Agata od 3. roku życia choruje na SMA (Rdzeniowy Zanik Mięśni), a od czasów liceum porusza się na wózku. Jest absolwentką studiów o kierunkach finanse i bankowość oraz filozofia i psychologia. Od 25 lat jest aktywna zawodowo, przełamuje bariery – najpierw jako modelka na wózku, obecnie jako prezeska Fundacji Diversum.
Informator dla rodziców po diagnozie spektrum autyzmu u dziecka. Autorką informatora jest Agnieszka Sułkowska, mama trójki dzieci w spektrum i kobieta w spektrum prowadząca stronę autyzmpoludzku.pl. Informator zawiera praktyczne informacje na temat możliwości uzyskania wsparcia dla dziecka i dla rodzica. Autorka objaśnia zawiłości systemu orzecznictwa, podpowiada, które opinie, zaświadczenia i inne dokumenty warto uzyskać i jak to zrobić, doradza i wspiera rodziców.
Informator po diagnozie spektrum autyzmu u dziecka
„Informator dla osób z niepełnosprawnością”. Publikacja powstała z inicjatywy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przy współpracy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Zebrano w nim najważniejsze informacje, które mogą być przydatne dla osób z niepełnosprawnością, m.in. zasady przyznawania rent, przebieg orzecznictwa lekarskiego, warunki rehabilitacji leczniczej prowadzonej przez ZUS oraz uprawnienia pracownicze.
Informator dla osób z niepełnosprawnością
Poradnik prawny dla rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnością Poradnik prawny