Osiołki i alpaki: lekcja przyjaźni i natury

Nasi uczniowie mieli niedawno wyjątkową okazję do bliskiego kontaktu z niezwykłymi zwierzętami – osiołkami i alpakami. To doświadczenie szybko obaliło potoczne myślenie o osłach, ukazując ich prawdziwą naturę.

Okazało się, że osiołki są zwierzętami wrażliwymi, towarzyskimi i niezwykle ciekawskimi. Już po krótkiej chwili obcowania z nimi, uczniowie przekonali się, że nie ma się czego bać – te przyjacielskie stworzenia są chętne do zabawy.

Marchew – klucz do serca osiołków

Przed młodzieżą postawiono zadanie, które nie było łatwe. Mieli otwierać ogrodzenia i wypuszczać stada osiołków i alpak na kolejne zagrody, które różniły się wielkością i świeżą trawą. Zwierzęta zachowywały się niezwykle żywiołowo. Cieszyły się, podskakiwały z radości na widok przestrzeni.

– Dobrze, że wcześniej przygotowaliśmy się i zabraliśmy sporo marchwi i jabłek. Gdyby nie to, za nic nie dałoby się wyprowadzić stada z otwartego terenu i zaprowadzić je do domków – obórek. Pomogły marchewki. Jak się przekonaliśmy marchew przez duże „M” i jabłka to środki płatnicze, za które osiołki zrobią niemalże wszystko – wymieniali się spostrzeżeniami uczniowie.

Osły są mądre

Osły, często niesłusznie kojarzone z uporem i głupotą, w rzeczywistości chętnie współpracują z człowiekiem i posiadają niewiarygodną siłę charakteru oraz wytrzymałość. Potrafią znosić trudne warunki, obciążenie pracą, wysokie temperatury, brak wody i skromne posiłki, a przy tym są wierne i oddane ludziom.

Uczniowie zauważyli również, że osiołki są mniejsze od koni, co sprawia, że nie wzbudzają lęku. Są urokliwe, spokojne i zaskakują swoją mądrością. Potrafią przewidywać zagrożenia. Zawsze się zatrzymają, gdy wyczują niebezpieczeństwo. Osły mają również dobrą pamięć i potrafią odtworzyć długie trasy.

Osioł coraz częściej jest wykorzystywany w onoterapii.

Onoterapia to forma terapii z udziałem zwierząt, która nie zastępuje tradycyjnych metod rehabilitacji, ale je uzupełnia. Osioł jest wykorzystywany w różny sposób, np. poprzez dosiadanie, głaskanie, zabawy, czy ćwiczenia na grzbiecie. 

O zaletach osiołków opowiedzieli uczestnicy wycieczki pozostałym uczniom podczas szkolnego apelu. Pokazali też film, który dokumentuje wizytę w Gospodarstwie Terapeutycznym. Zachęcamy do jego obejrzenia.

Podziel się swoją opinią
Dostosowanie