Aktualności
Andrzejki, jakich jeszcze nie było
Nasi drużyna przeżyła niezapomnianą noc podczas andrzejkowej wieczornicy z nocowaniem w szkole.
Wróżby, śpiewy, wspólna kolacja i mnóstwo śmiechu sprawiły, że ten wieczór był wyjątkowy. Harcerze wyczekiwali tego wydarzenia od dawna i z pewnością będą wspominać go jeszcze długo.
Dziękujemy druhnie hm. Grażynie Kozińskiej za miłe towarzystwo.
Nasza historia
Oto kilka faktów z historii naszej drużyny …
W najstarszej kronice Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 53 z 1965 roku jest informacja o działalności drużyny z 50 harcerkami pod opieką Haliny Melon. Dziewczęta prowadziły sklepik z kanapkami i słodyczami, a zarobione pieniądze przeznaczały na potrzeby drużyny. Już w następnym roku harcerki wyjechały na kolonię letnią.
W 1970 roku harcerki uczestniczyły w ważnych uroczystościach szkolnych, na przykład w odsłonięciu tablicy pamiątkowej o obozie przejściowym na Skaryszewskiej w latach 1940–1944.
W 1973 roku dziewczęta (wówczas do drużyny należały tylko one, ponieważ szkoła była tylko dla dziewcząt) wyjechały w Bory Tucholskie na obóz letni z druhną Wiesławą Siwakowską.
Harcerek przybywało z każdym rokiem. W 1976 roku w Szczepie 161 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku, liczącym 192 harcerki, działało pięć drużyn, które prowadziły: przewodnik Danuta Bonder, podharcmistrz Joanna Baran, przewodnik Bogumił Wocowski, druhna Barbara Wojtulewicz, organizator Zofia Paciorek.
W roku szkolnym 1976/1977 nasze harcerki zajęły pierwsze miejsce w przeglądzie drużyn Komendanta Hufca.
Co roku harcerki wypoczywały na obozach, na przykład w 1976 roku z druhną Zofią Sierant, następnie z Marianną Wróblewską, a w 1986 roku z druhnami Hanną Koć i Krystyną Czajkowską.
Dzięki druhnie Marzenie Grochowskiej harcerki wzięły udział w wycieczce szlakiem Krystyny Krahelskiej oraz w konkursie PTTK „Śladami Warszawy według obrazów Canaletta” i zajęły pierwsze miejsce wśród szkół masowych. To Marzena Grochowska zaproponowała nam Krystynę Krahelską na patrona Szczepu i sama poświęciła resztę życia dla Niej i harcerzy.
W następnym, 1987 roku, przewodnik Hanna Koć zorganizowała obóz zimowy dla harcerzy, a w szkole odbył się turniej „Śpiewających Drużyn”. Nasza 161 WDH NS im. Krystyny Krahelskiej składała się z pięciu drużyn. Komendantką szczepu była przewodnik Hanna Koć, zastępcą Maria Wróblewska oraz druhna Joanna Boryń, druhna Marzena Grochowska, przewodnik Joanna Legdowicz, przewodnik Małgorzata Rosa oraz spoza szkoły: druh Bogusław, druhna Małgorzata i druh Maciej. Tradycyjnie w lipcu odbył się obóz dla 60 naszych harcerzy.
W roku szkolnym 1989/1990 druhna Marzena Maria Grochowska otrzymała Order Uśmiechu za zasługi dla harcerzy, dzieci i młodzieży.
Na obóz letni w Osieku pojechało 50 harcerzy. Koszt pobytu za 26 dni wynosił 100 tysięcy zł.
W kolejnych latach 1990, 1991, 1992 organizowano obozy w Zdrojnie Wielkim, Osieku, Kałębiu, a w roku szkolnym 1993/1994 odbył się obóz w Żegiestowie. W roku 1994 harcerze wzięli udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej dotyczącej Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego, mieszczących się w budynku naszej szkoły przed II wojną światową.
Ważnym wydarzeniem dla harcerzy były obchody 50-lecia naszej szkoły w 1996 roku.
Od stycznia 2013 roku ówczesna dyrektor szkoły Pani Małgorzata Rosa, w uzgodnieniu z Namiestnikiem Drużyn Nieprzetartego Szlaku harcmistrzem Adamem Sikoniem, wznowiła w szkole działalność 161 WDH im. Krystyny Krahelskiej „Słoneczni Wędrowcy”.
Drużynową została przewodnik Joanna Legdowicz. Wspomagały ją lub wspomagają druhny: przewodnik Małgorzata Rosa, druhna Julitta Żmijewska, druhna Danuta Gonta, druhna Kornelia Dziewulska, druhna Dorota Sołowiej, druhna Joanna Jakubowska.
Codzienne życie "Słonecznych Wędrowców" możesz śledzić na Facebooku – Słoneczni Wędrowcy.
Opracowała: druhna Joanna Legdowicz