Menu Zamknij

Szymon będzie uczyć urzędników!

Tak, Szymon z klasy I BP będzie nauczycielem. I nie są to żarty, ale sprawa zupełnie na serio. Szymon będzie uczyć warszawskich urzędników tego, w jaki sposób mają się oni porozumiewać z osobami, które nie mówią lub ich mowa jest niezrozumiała dla innych. Część z tych osób korzysta z komunikacji alternatywnej AAC. Co to jest komunikacja alternatywna? Szymon ma na przykład ogromną książkę ze znakami. Kiedy rozmawia z kimś, wówczas wskazuje na konkretny znak i w ten sposób przekazuje to co myśli, jak się czuje, jakiej słucha muzyki. Nasz kolega korzysta też ze specjalnego programu komputerowego z syntezatorem mowy.

Szymon rozumie co się do niego mówi. Ale inne osoby nie rozumieją jego. W tym tkwi problem. W takiej sytuacji jak Szymon jest wiele osób.  Są to też dorosłe osoby, które przykładowo muszą załatwić sprawę w urzędzie. Choćby złożyć wniosek o paszport. I w tym momencie pojawia się kłopot, bo urzędnicy ich nie rozumieją.

Tu jest zadanie dla Szymona. Razem ze swoją mamą i innymi osobami z Fundacji Akacja będzie uczyć urzędników, w jaki sposób mają oni porozumiewać się z osobami korzystającymi z komunikacji alternatywnej.

To jest bardzo pożyteczne zadanie. W piątek Szymon miał przed nim próbę – opowiadał o komunikacji przyszłym nauczycielom, studentom Akademii Pedagogiki Specjalnej. Obejrzyjcie w jaki sposób przedstawił się podczas tego spotkania. O działalności Fundacji Akacja można dowiedzieć się więcej na stronie https://www.facebook.com/fundacja.akacja/

Wystąpienie Szymona na Akademii Pedagogiki Specjalnej, 18 października 2019
Dostosowanie