Pozdrowienia ze stoku

Szymon z kl. 3 FP przesyła serdeczne pozdrowienia ze stoku narciarskiego. To jego kolejny sezon na nartach. Nasz kolega korzysta ze specjalnego sprzętu mono ski. Pozwala on osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi uprawiać narciarstwo alpejskie, najbardziej popularną w Polsce zimową dyscyplinę.

Narciarze mogą jeździć na mono ski w pozycji stojącej bądź siedzącej, tak jak Szymek.

Na świecie organizowane są zawody w slalomie, slalomie gigancie, super gigancie, zjeździe. Biorą w nich udział także zawodnicy z Polski i osiągają w nich sukcesy.

Przykładem jest Jarosław Rola, który przełamuje stereotypy, że narciarstwo sportowe jest tylko dla osób w pełni sprawnych. W wieku 17 lat uległ wypadkowi, w wyniku którego stracił obie nogi. Wcześniej mężczyzna prowadził bardzo aktywny tryb życia, chodził po górach oraz jeździł na nartach. Po wypadku bardzo chciał wrócić do narciarstwa. I powrócił po zdobyciu odpowiedniego sprzętu. Rozpoczął treningi, dziś Jarosław Rola jest narciarzem alpejskim odnoszącym sukcesy. Na jego koncie znajdują się tytuły Mistrza Polski w Narciarstwie Alpejskim oraz liczne Puchary Europy. Brał udział na olimpiadach w Turynie i Vancouver. Ponadto organizował w Karkonoszach szkolenia narciarskie dla niepełnosprawnych. Zajmuje się również projektowaniem i wykonywaniem sprzętu sportowego dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Szymon, życzymy Ci dużo radości z narciarstwa.

Źródło: https://bezpiecznapodroz.org/2022/11/27/narciarstwo-dla-osob-niepelnosprawnych/

Szymon na mono ski na stoku
Podziel się swoją opinią
Dostosowanie
error: Content is protected !!