Menu Zamknij

Otwarcie odnowionej Izby Pamięci

otwarcie-Izba

Pamiętamy o męczeństwie Polaków w niemieckim obozie Durchgangslager I, który w latach 1941–1944 działał w budynku przy Skaryszewskiej 8. Dziś odbyła się uroczystość otwarcia odnowionej Izby Pamięci.

Naszej szkoły jeszcze nie było, kiedy rozgrywała się ta ponura historia. Do budynku przy Skaryszewskiej wprowadziliśmy się wiele lat po wojnie, w 1964 roku. Ówcześni nauczyciele mieli żywo w pamięci lata terroru okupacji, wiedzieli, co się działo w murach szkoły. Wraz z uczniami postanowili zadbać o to, by pamięć o krzywdzie więźniów obozu nie została zatarta. W latach 70. ubiegłego wieku w szkole utworzono Izbę Pamięci. W prasie ukazały się apele z prośbą o wspomnienia i rzeczy dokumentujące pobyt w obozie. – Warszawiacy odpowiedzieli na te apele. Przed szkołą ustawiały się długie kolejki. Odwiedzali nas byli więźniowie, ich bliscy, ci ludzie chcieli dać świadectwo tamtych czasów – wspomina Teresa Czarnocka, nauczycielka, która wówczas rozpoczynała pracę przy Skaryszewskiej. Jest z nami do dziś.

Utworzeniem Izby zajęli się: ówczesny nauczyciel matematyki Tadeusz Todorski wraz z polonistką Marią Cybulską, która przeżyła obóz w Oświęcimiu. Pomagał im też nauczyciel rysunku Ireneusz Stolarski. – Pamiętam, że miał bardzo poranione nogi odłamkami pocisków. Bardzo się męczył, ale pracował wieczorami, robiąc kolejne tablice – mówi Teresa Czarnocka.

Izba powstała na pierwszym piętrze, w ówczesnej pracowni introligatorskiej (dziś mieści się tu szatnia dla Szkoły Przysposabiającej do Pracy).

Przez niemal 40 lat Izba pamięci nie była odnawiana. Odbywały się tam lekcje historii, wszyscy też przyzwyczailiśmy się do tego, że jest nieco zakurzona. Przyszedł jednak czas, by to zmienić, przede wszystkim Izba Pamięci została przeniesiona do innych pomieszczeń.

Na uroczystość otwarcia odnowionej Izby zaprosiliśmy przyjaciół szkoły, przybył też Tadeusz Todorski. Dziękujemy za te odwiedziny. Zwłaszcza, że pan Tadeusz wręcz chorobliwie unika pochwał i podziękowań. Został zapamiętany jako człowiek niezwykle skromny i takim jest nadal. – Nie należą mi się żadne podziękowania. Przyszedłem tylko z sympatii do Małgosi Rosy, trochę się opiekowałem nią, kiedy przyszła do szkoły jako młoda dziewczyna, no proszę, a później została dyrektorką szkoły – powiedział pan Tadeusz. Był też prof. Tadeusz Kondracki, autor monografii obozu To ulica Skaryszewska. Podoba mu się odnowiona Izba.

Uroczystość otwarcia Izby Pamięci

Uroczystość połączyliśmy z podsumowaniem projektu 80. rocznica wybuchu II wojny światowej z uwzględnieniem historycznej roli budynku ZSS nr 89 przy Skaryszewskiej 8 jako miejsca obozu przejściowego Dulag I. Projekt ten realizowała przez ostatni rok, z dużym zaangażowaniem, nauczycielka Magdalena Barczak.

Dostosowanie