Podczas zajęć pod tytułem „Oblicza świata”, uczniowie poznają zwyczaje i tradycje innych narodów oraz różnych grup społecznych i etnicznych. 

Udział w warsztatach edukacyjnych, lekcjach muzealnych, wystawach, spotkaniach z ludźmi ma na celu rozbudzenie u uczestników ciekawości świata, głównie ludzi, ich życia i obyczajów. 

Ważne jest uświadomienie uczniom, że świat jest różnorodny, barwny i ciekawy. Chcemy rozbudzać postawę tolerancji, zrozumienia i szacunku wobec innych zachowań, zwyczajów, języków, tradycji, religii, kuchni. Przyglądając się światu, nie zapomnimy o kalejdoskopie polskiej kultury i tradycji.

Agata Schirok, Sandra Niedźwiecka

Co robimy, gdzie bywamy?

Pesach. Przy sederowym stole
Warsztaty edukacyjne w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin (4 listopada 2021)
W Egipcie faraonów
Lekcja muzealna w Muzeum Narodowym (17 grudnia 2021)
Kliknij tutaj
Co słychać na żydowskiej ulicy?
Warsztaty edukacyjne w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin (13 stycznia 2022)
Mazel Tov. Żydowski ślub krok po kroku
Warsztaty edukacyjne w Muzeum Historii Żydów Polskich (27 stycznia 2022)
Gry i zabawy na świecie
Lekcja w Muzeum Etnograficznym (3 marca 2022)
Kliknij tutaj
Lekcja szyta na miarę
Lekcja w Muzeum Etnograficznym (5 maja 2022)
Kliknij tutaj
Mazel Tov! Żydowski ślub krok po kroku
Wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin (10 października 2022)
Kliknij tutaj
Poprzedni
Następny

Gry i zabawy azjatyckie

W Muzeum Azji i Pacyfiku wybraliśmy się w podróż do Chin, Birmy, Japonii, Mongolii, gdzie poznaliśmy gry i zabawy, w które bawią się nie tylko dzieci. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Na przykład tego, że gra Chińczyk wcale nie pochodzi z Chin, tylko z Indii, Koma to japońska odmiana bączka, Ayatori jest zabawą japońską polegającą na tworzeniu wzorów ze sznurka. Mieliśmy też okazję wypróbować swoją zręczność i spostrzegawczość. Po zakończonych warsztatach udaliśmy się na wystawę „Podróże na wschód”, gdzie podziwialiśmy kolekcje, obrazujące bogactwo i różnorodność kultury azjatyckiej.

Na żydowskiej ulicy w przedwojennej Warszawie

13 stycznia byliśmy w Muzeum Historii Żydów Polskich. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o tym, jak wyglądało życie w przedwojennej Warszawie na żydowskiej ulicy.  Byliśmy w kinie, w szkole, słuchaliśmy starych melodii i szlagierów wygrywanych przez żydowskich grajków. Tańczyliśmy też tango!

W Muzeum Narodowym

Tym razem przenieśliśmy się starożytnego Egiptu, do czasów, kiedy rządzili nim  faraonowie. Poznaliśmy tajniki mumifikacji, czyli jak i dlaczego balsamowano ciała po śmierci. Dowiedzieliśmy się, jak kiedyś wyglądały książki, w co wierzyli Egipcjanie i czym zajmowali się na co dzień.  

Mazel Tov! Żydowski ślub

Udaliśmy się na żydowski ślub – uczestniczyliśmy w warsztatach w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, jak wyglądają przygotowania do ślubu, jakie są istotne elementy stroju młodej pary. Zobaczyliśmy również oryginalne akcesoria i rekwizyty związane z ceremonią ślubną.

Żadne wesele nie może obejść się bez tańców, więc i my przez chwilę byliśmy weselnikami i przy muzyce tańca weselnego stworzyliśmy taneczny orszak weselny. Stworzyliśmy pamiątkowy portret młodej pary i ponownie tańczyliśmy, przygrywając sobie na różnych instrumentach.

Dostosowanie