Jak dbać o cyprysy?

Odpowiadamy na pytanie, jak pielęgnować domowe cyprysy. Ta wiedza przyda się tym, którzy dziś uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez pracowników Leroy Merlin.

Powoli zaprzyjaźniamy się z tą francuską siecią hipermarketów branży budowlanej. Od października trzy klasy ze szkoły przysposabiającej do pracy odbywają praktyki w jednym ze sklepów Leroy Merlin. Dziś natomiast wspólnie z pracownikami firmy część uczniów obu szkół uczestniczyła w warsztatach ogrodniczych „Dzieciaki sadzeniaki. Uczestnicy przesadzali cyprysy. Rośliny, które mogą zastąpić w domach tradycyjne jodły.

Pracowników firmy zaprosiła na warsztaty pani Katarzyna Sawicka – doradczyni zawodowa w szkole przysposabiającej do pracy.


Co lubi cyprys?

Miejsce, gdzie postawimy donniczkę z kwiatem, powinno być jasne, ale nienarażone na ostre słońce. By rośliny nie przechylały się do okna, należy je co tydzień obracać o 90 stopni.

Temperatura. Latem nie należy przetrzymywać drzewek w dusznych, mocno nagrzanych pomieszczeniach. Lepiej wynieść je na balkon lub taras, tam gdzie jest przewiew i nie dociera słoneczny żar. Zimą lubią chłód – około 10°C. Nie należy też narażać roślin na mroźne przeciągi.

Wilgotność podłoża. Ziemia powinna być cały czas lekko wilgotna, zimą nieco mniej niż latem. Cyprys lepiej znosi nadmiar niż brak wilgoci.

Wilgotność powietrza. Jeśli powietrze jest suche, należy rośliny często zraszać miękką, letnią wodą i, jeśli to możliwe, ustawić je w chłodniejszym miejscu.

Iglaki mogą długo rosnąć w tej samej doniczce. Młode wystarczy przesadzać co 2-3 lata. Starszym co wiosnę dorzucamy nieco nowego podłoża, a przesadzamy je dopiero, gdy korzenie wypełnią doniczkę. Najlepsza jest dla nich mieszanka ziemi kompostowej i torfu o lekko kwaśnym odczynie.

Podziel się swoją opinią
Dostosowanie
error: Content is protected !!