Grosz do grosza, czyli Góra Grosza

Co roku, na przełomie  listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka monet Góra Grosza.

Celem, na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Zachęcamy uczniów Skaryszewskiej do udziału w akcji. Szczegółowych informacji udziela pani Marta Ścierska.

Grosz – nazwa pochodzi od włoskiego słowa grosso, czyli wielki. Tak nazywano w XII–XIV wieku w Europie srebrne monety. Były one bardzo wartościowe. W Polsce groszami płacono już w XII wieku.
Dziś grosz jest drobną monetą, używaną niechętnie. Grosze trafiają do szuflad, słoików, często są gubione czy porzucane. Obecnie w obiegu jest ponad siedem miliardów monet jednogroszowych i ponad trzy miliardy dwugroszówek.