Czeka nas remont szkoły

Stołeczny ratusz planuje przeprowadzenie całościowego remontu naszej szkoły. Są już gotowe ekspertyzy konserwatora zabytków. Nie znany jest termin rozpoczęcia remontu.

Budynek naszej szkoły, który powstał w latach 1933-1934, znajduje się w gminnej ewidencji zabytków. W latach 1935-1939 przy Skaryszewskiej 8 mieściło się IV Miejskie Gimnazjum i Liceum Męskie im. gen. Jakuba Jasińskiego oraz szkoła powszechna nr 91. W czasie II wojny światowej było tu krótko schronisko dla bezdomnych warszawiaków, którzy stracili domy w wyniku bombardowań, a także hitlerowski obóz przejściowy dla Polaków wywożonych na przymusowe roboty do Niemiec. Po wojnie przywrócona została w obiekcie funkcja szkolna, którą budynek pełni do dzisiaj. Od 1964 roku mieści się tutaj Zespół Szkół Specjalnych nr 89.

Szkoła będzie remontowana. Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków współpracując z Biurem Edukacji, zleciło wykonanie dokumentacji niezbędnej przy tworzeniu projektu budowlanego remontu.
Okazało się, że do dziś zachowało się bardzo wiele z przedwojennych czasów. Wciąż jest ten sam rozkład przestrzenny wnętrz. Oryginalne są także elementy pierwotnego wystroju, takie jak wewnętrzna stolarka, parkiety czy schody o drewnianej okładzinie i balustradach.

Elewacja frontowa gmachu pokryta jest tynkiem szlachetnym, noszącym ślady licznych postrzelin z czasów II wojny światowej. Badania pozwoliły konserwatorowi określić, że tynki elewacji frontowej miały zróżnicowaną fakturę i kolor. Okazało się, że w poszczególnych partiach elewacji były w kilku odcieniach szarości. 

Szara była też stolarka drzwiowa, okienna oraz listwy przypodłogowe. Ściany korytarzy opracowano pierwotnie w dwóch kolorach ugru, ciemniejszym w obrębie lamperii i jaśniejszym powyżej. Natomiast drewniane balustrady schodów pokryte były bejcą olejną podbarwioną delikatnie na jasnobrązowy kolor.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy rozpocznie się remont budynku. To bardzo duża inwestycja, która wymaga dużych środków finansowych. Trzeba ją zaplanować w planie budżetowym miasta. Szczegółów jeszcze brak. Ekspertyza stanu technicznego budynku to dopiero pierwszy etap planowania prac.

O badaniach konserwatorskich możesz przeczytać na stronach Urzędu m.st. Warszawy https://um.warszawa.pl/waw/zabytki/-/skaryszewska-8-badania-konserwatorskie-przed-remontem. Napisała też o tym lokalna gazeta praska „Mieszkaniec” – https://mieszkaniec.pl/gmach-szkoly-przy-ul-skaryszewskiej-8-do-remontu/. Zachęcamy do lektury. Cieszy nas także fakt, że przy tworzeniu artykułu pomogła redaktorom „Mieszkańca” strona https://dulagnaskaryszewskiej.wordpress.com/. Przypominamy, że przy tworzeniu tej strony współpracowali uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy, między innymi: Iza Babik, Kamil Tomkiewicz, Roksana Szkela-Skalska.

Podziel się swoją opinią
Dostosowanie
error: Content is protected !!