Menu Zamknij

Code Week na Skaryszewskiej

W Code Week Europe 2020 wzięło udział około 20 tysięcy szkół, przedszkoli i instytucji z całej Polski. Nasi uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy dołączyli do tej grupy.

Code Week Europe, czyli Europejski tydzień kodowania, polega na tym, że szkoły w różnych państwach w Europie organizują gry, zabawy, konkursy i inne wydarzenia związane z kodowaniem, programowaniem, wykorzystaniem komputerów i technologii cyfrowych. Akcja jest organizowana co roku w całej Europie. Polska bierze w niej udział – w ostatnich latach nasz kraj zwycięża. Okazuje się, że w naszym kraju w bardzo wielu szkołach uczniowie uczą się kodowania, programowania i robotyki. Oczywiście Skaryszewska przyłączyła się do Europejskiego tygodnia kodowania.

Przygotowaliśmy wydarzenie „Odkoduj Warszawę”. Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy wzięli udział w dwóch zadaniach. W zadaniu 1 uczniowie, podzieleni na zespoły, odpowiadali na pytania dotyczące Warszawy – jej zabytków, ważnych miejsc, symboli, legend. Odpowiedzi zaznaczali na planie miasta z naniesioną mapą do kodowania. Zadanie 2 polegało na budowanie wież z kolorowych kubków (według wzoru).

Obydwa zadania nie były jednorazową akcją. Podobne ćwiczenia nasi uczniowie wykonują na zajęciach w ramach tzw. godziny do dyspozycji dyrektora. To są zadania dla początkujących. W planach mamy naukę podstaw robotyki i programowania z wykorzystaniem m.in. Scratch Jr. W ten sposób próbujemy rozwijać u uczniów myślenie analityczne i komputywne. Efekty początkowych zajęć pozwalają nam sądzić, że to ma sens i warto próbować. Piszemy o tym szerzej, ponieważ potrzebujemy pomocy w zakupie lub zorganizowaniu pomocy – chcemy wyposażyć pracownię komputerową w kilka tabletów, najprostszych i najtańszych. Czasy są ciężkie, ale tym bardziej trzeba pomagać sobie nawzajem – wówczas każdy może poczuć, że nie jest tak źle, skoro i ja mogę pomóc. Będziemy wdzięczni za każdą formę pomocy.

Dostosowanie