160. rocznica Powstania Styczniowego

Uczniowie szkoły branżowej wzięli udział w lekcji muzealnej w Cytadeli warszawskiej. Jest to część projektu „Gloria victis – 160. rocznica Powstania Styczniowego”.

Łacińska dewiza gloria victis (chwała zwyciężonym) oznacza najwyższy wyraz czci dla poległych za sprawę wolności i niepodległości w walce z wrogiem. W polskiej tradycji historycznej gloria victis łączy się najściślej z pokoleniem uczestników Powstania Styczniowego.

Powstanie rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku. Był to zryw narodu polskiego przeciwko Imperium Rosyjskiemu. W czasie trwającego prawie dwa lata powstania, oddziały powstańcze stoczyły około 1200 bitew i potyczek, w których udział wzięło ponad 100 tysięcy ochotników, głównie szlachty. Wobec miażdżącej przewagi wojsk rosyjskich i braku wsparcia spoza ziem Królestwa Polskiego, powstanie zakończyło się klęską.

W styczniu tego roku na terenach Cytadeli warszawskiej odsłonięto tablicę tablicę upamiętniającą powstańców styczniowych. Jesienią planowane jest otwarcie Muzeum Historii Polski. Jedna z galerii będzie dotyczyć historii Polski pod zaborami i powstań o odzyskanie niepodległości.

Projekt „Gloria victis – 160. rocznica Powstania Styczniowego” realizują w szkole panie Anna Wrotek i Maria Lutoborska-Kresa.

Podziel się swoją opinią
Dostosowanie
error: Content is protected !!