Uzależnienie od smartona – wyniki badań

Co piąty uczeń nałogowo korzysta ze smartfonu. Niepokój, zdenerwowanie, problemy ze snem – taki obraz polskich nastolatków wyłania się z badania „Młodzi Cyfrowi” przeprowadzonego przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański.

Skoro jedna czwarta badanych uczniów polskich szkół deklaruje, że zdarza im się rezygnować ze snu na rzecz korzystania z telefonu, to fakt ten powinien dać dorosłym do myślenia.

Co piąty uczeń nałogowo korzysta z telefonu komórkowego. Co dziesiąty badany deklaruje, że korzysta z telefonu praktycznie cały czas. Prawie połowa uczniów, jeśli przebudzi się w nocy, sięga po swój smartfon. Jedna trzecia – używa telefonu kilkadziesiąt razy dziennie.

Młodzież posiada średnio 3–4 konta w mediach społecznościowych i deklaruje, że najwięcej czasu spędza w komunikatorze Facebook Messenger oraz w serwisie YouTube. Czy rodzice wiedzą czego szukają ich dzieci w internecie? Nie wszyscy. Co trzeci uczeń przyznał, że jego rodzic w ogóle nie wie, do czego używa internetu i smartfona.

Skutki nadużywania smartfonu odczuwają sami zainteresowani. Jak się okazuje, co dziesiąty nastolatek biorący udział w badaniu stwierdził, że odkąd używa telefonu komórkowego, boli go głowa, ma zawroty głowy lub mdłości, co dziesiąty uczeń przyznaje ponadto, że zdarza mu się zapomnieć o posiłku z powodu nadużywania smartfona. Nieco ponad co czwarty uczeń zadeklarował, że zdarza mu się niedosypiać z powodu korzystania z telefonu komórkowego (29%).

Zainteresowanych rodziców, nauczycieli odsyłamy do raportu z badań (https://dbamomojzasieg.com/mlodzicyfrowi/). Do tekstu o badaniu dołączamy grafiki na temat objawów fonoholizmu, czyli sytuacji, kiedy zostaje przekroczona granica zdrowego rozsądku w korzystaniu ze smartfona. Interesująca jest także plansza o tym, jakie rozwiązania można wprowadzać w miejsce ograniczania używania smartfonu.

Przypominamy ponadto, że w naszej szkole podczas lekcji obowiązuje zakaz korzystania ze smartfonu.