Menu Zamknij

Szkolne mury dla natury

Nasza szkoła jest współorganizatorem dość ciekawego konkursu – Szkolne mury dla natury. Chodzi w nim o przedstawienie pomysłu na urządzenie ogrodu. Zasady konkursu przedstawiamy poniżej.

Każdy z was był w ogrodzie lub w parku nie raz i nie dwa. Są różne – z fontanną, ławkami, murkami, w niektórych są rzeźby. Tak wyglądają tradycyjne parki i ogrody. Ale są też bardziej nowoczesne. Widziałem taki park w Azji, w Singapurze – Gardens by the Bay (Ogrody nad Zatoką). Wśród przepięknych orchidei (prawdziwych i złożonych z klocków lego), paproci, tropikalnych pnączy, palm wyrastają tam olbrzymie sztuczne drzewa, które są tak zaprojektowane, że gromadzą wodę deszczową i energię słoneczna. Nocą są cudownie oświetlone i grają niesamowite koncerty. W parku są także ogromne szklarnie z roślinami z całego świata, trampoliny, karuzele, podwieszane mosty, można więc oglądać park z wysokości. To zdecydowanie najpiękniejszy park, jaki widziałem.

Park w Singapurze nocą

A czy wiecie, że w Warszawie mamy aż 76 parków! Niektóre są duże, inne małe. Park Skaryszewski, który znajduje się w sąsiedztwie szkoły jest jednym z największych w Warszawie. Kilka lat temu park, zwany w Warszawie Skaryszakiem, zdobył trzecią nagrodę w europejskim konkursie na najpiękniejsze parki. Dziś trudno sobie wyobrazić, że kiedyś na terenie parku były pastwiska dla krów. To było ponad 100 lat temu, w czasach kiedy na Skaryszewskiej nie stał budynek naszej szkoły a wzdłuż ulicy stały drewniane domy.

Dużo już wiecie o parkach. Zapoznajcie się więc z zasadami konkursu i czekamy na Wasze prace.

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO

Szkolne mury dla natury

 1. ZADANIE

Zapraszamy do udziału w konkursie, w którym staniesz się architektem krajobrazu i stworzysz swój wymarzony, przyszkolny ogród. Zaprojektuj wybrany przez Ciebie fragment terenu znajdującego się przy szkolnym budynku. Zastanów się, co może sprawić, że wszyscy będą chcieli z niego korzystać i będą czuli się w nim dobrze. Przedstaw pomysły, które sprawią radość Twoim kolegom, koleżankom i nauczycielom, ale pamiętaj też o innych mieszkańcach ogrodu, np. o małych zwierzętach. Na uwadze miej ekologię. Pracę możesz wykonać dowolną techniką. Możesz zrobić ją samodzielnie, ale możesz też zaprosić do współpracy kolegów i koleżanki.

Puść wodze fantazji i zaproponuj coś, czego nie ma nigdzie indziej. Czekamy na nowatorskie i kreatywne pomysły. Do dzieła!

 • ORGANIZATORZY KONKURSU

Zespół Szkół Specjalnych nr 89 w Warszawie i Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

 • CELE KONKURSU
 • Rozpoznanie potrzeb i marzeń przyszłych użytkowników ogrodu
 • Zwiększenie poziomu świadomości ekologicznej i propagowanie stylu życia w bliższym kontakcie z przyrodą
 • Zaangażowanie dzieci w działania na rzecz społeczności szkolnej
 • Rozbudzenie poczucia odpowiedzialności wśród uczniów za swoje otoczenie
 • UCZESTNICY

Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów szkoły. Do konkursu można przystąpić indywidualnie lub w grupie liczącej nie więcej niż pięć osób. Obowiązują dwie kategorie:

 • uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy;
 • uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia Specjalnej.
 • ZASADY WYKONANIA PRACY KONKURSOWEJ

a) Technika wykonania prac

Prace mogą być wykonane w dowolnej technice:

 • płaskiej, np.: rysunek, grafika, malarstwo, collage, techniki mieszane;
 • trójwymiarowej, np.: makiety, instalacje.

Mile widziane będzie wykorzystanie surowców wtórnych.

b) Format prac

 • Prace płaskie:

– format A3 w układzie poziomym (nie więcej niż 2 plansze);

– do pracy należy dołączyć krótki opis koncepcji z uzasadnieniem (na kartce o formacie A4).

 • Prace trójwymiarowe:

– praca w obrysie nie może być większa niż format A3;

– maksymalna wysokość to 20 cm;

– do pracy należy dołączyć krótki opis koncepcji z uzasadnieniem (na kartce o formacie A4).

c) Oznaczenie prac konkursowych

Każdy arkusz należy podpisać czytelnie imieniem i nazwiskiem autora lub autorów oraz umieścić informację o tym, do której klasy uczęszczają autor lub autorzy projektu.

 •  MIEJSCE SKŁADANIA PRAC KONKURSOWYCH

Prace konkursowe należy dostarczyć do sekretariatu szkoły (ul. Skaryszewska 8, 03-802 Warszawa) lub do pani Justyny Popieko.

 •  ZASADY KONKURSU

a) W skład jury wejdzie po dwóch przedstawicieli każdego z Organizatorów konkursu. Zadaniem jury będzie ocena prac zgodnie z ustalonymi kryteriami.

b) Do konkursu uczniowie mogą przystąpić indywidualnie lub w grupie liczącej nie więcej niż pięć osób. Każdy uczestnik konkursu może być zaangażowany w przygotowanie tylko jednej pracy.

c) Nadesłane na konkurs prace nie będą zwracane ich autorom, pozostaną własnością Organizatorów, którzy zastrzegają sobie możliwość ich publikowania.

 • TERMINY
 • Termin dostarczania prac: do 2.03.2020 roku.
 • Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi 20.03.2020 roku.
Dostosowanie