Widzą, słyszą i czują świat inaczej

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (World Autism Awareness Day, WAAD) to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia, które ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu.

Spektrum zaburzeń autystycznych (Autism Spectrum Disorder, ASD) jest zaburzeniem neurorozwojowym, które powoduje, że osoby nim dotknięte, chociaż wyglądają zupełnie zwyczajnie, to zachowują się inaczej. Czasami ich zachowanie może wydawać się dziwne i niezrozumiałe.

Każda osoba z autyzmem jest unikalna i ma zupełnie indywidualne cechy właściwe tylko dla siebie samego.

Osoby z autyzmem widzą, słyszą i czują świat inaczej niż my. I nie jest to ani gorszy, ani lepszy odbiór świata. Po prostu inny.

Co może być trudne dla osoby z ASD?

Czasem takiej osobie jest trudno przełamać się do mówienia, nawiązać kontakt z innymi. Czasem bywa to wręcz niemożliwe. Jest w środku coś, co blokuje mowę. Bywa, że łatwiej jest coś pokazać niż powiedzieć.

Kontakt wzrokowy jest trudny do utrzymania podczas rozmowy. Zamiast skupiać się na oczach, lepiej w tym czasie przemyśleć, co powiedzieć, zastanowić się nad kolejną odpowiedzią, która wymaga wysiłku, niekiedy zmuszenia się do mówienia.

Nawiązanie relacji z innymi może być trudne, ludzie często odrzucają osoby małomówne, inaczej myślące i zachowujące się. Każda osoba potrzebuje mniej lub więcej, ale jednak, kontaktu z innymi, czyli relacji społecznych.

Wiele osób z ASD myśli obrazami. Sprawia to, że uczą się i przyswajają wiedzę w inny sposób. Muszą widzieć, dlatego informacje wizualne pamiętają świetnie, w przeciwieństwie do głosowych.

Dlatego wielu z nich wybiera komunikację tekstową.

Osoby z autyzmem czasem czują bardzo potrzebę ruchu lub wykonywania jakiejś czynności. Może to być pod wpływem emocji, wydarzenia, dużego napięcia i wtedy ciało samo wprawia się w ruch, co rozładowuje napięcie. To mogą być stereotypowe zachowania, rytuały, nawyki, które nasilają się podczas zmęczenia. To są po prostu objawy przeciążenia sensorycznego.

Nie ma sensu z tym walczyć ani odwracać uwagi. To uspokaja i wycisza.

Często skupiamy się na tym, że ktoś jest ładny, brzydki, autystyczny, w okularach,  z aparatem na zębach, wysoki czy niski. Zamiast na określeniach warto skupić się na człowieku, a człowiek to jego wnętrze, wrażliwość i potrzeba bycia z drugim człowiekiem.

Dlatego skupmy się na szacunku dla wszystkich ludzi.

Szczególnie w obecnej sytuacji doświadczamy, jak ważny jest dla nas kontakt z drugim człowiekiem, jak wiele dla nas znaczy, jak bardzo nam go brakuje i jak bardzo go potrzebujemy. Niech to będzie dla nas również czas refleksji nad akceptacją wszelakiej inności.

Jak rozmawiać z osobami z autyzmem na temat koronawirusa? Jak przekazać informacje dotyczące tak ważnej w tym czasie higieny? Jak nie wprowadzać niepotrzebnego lęku? Fundacja dla dzieci i dorosłych z autyzmem Synapsis podpowiada, jak sobie z tym radzić. Materiały przygotowane przez Synapsis są dostosowane także do potrzeb osób komunikujących się AAC.

Opracowanie: Agnieszka Urbańska, Romualda Korzeniowska